1. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Starosta Toronta se scházel s drogovým dealerem a kouřil crack

Starosta Toronta Rob Ford. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta Toronta Rob Ford. | foto: Reuters

TORONTO Starosta největšího kanadského města Toronta Rob Ford se nejméně stokrát sešel s údajným drogovým dealerem. Podle listu The Star to vyplývá z policejních dokumentů, které zveřejnil tamní soud. Ford od května čelí aféře kvůli videu, na kterém údajně kouří crack, tedy upravený kokain. Policie dnes oznámila, že video získala. Starosta prohlásil, že odstoupit z funkce nehodlá.

"Nemám důvod rezignovat," řekl Ford. "Přeji si, abych mohl vystoupit a bránit se. Bohužel nemůžu, neboť je to před soudem, to je vše, co k tomu mohu říci," dodal. S ohledem na vyšetřování odmítl případ dál komentovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle zmíněných dokumentů se Ford tajně scházel se svým kamarádem Alexanderem Lisim, o němž se podle agentury AP spekuluje jako o drogovém dealerovi. Lisi, který byl zadržen, čelí obviněním z vydírání a obchodování s marihuanou.

Policejní sledovací akce také zachytila, jak Lisi dává do Fordova vozu nějaký sáček, o jehož obsahu se ale složka podrobněji nezmiňuje.

Aféru rozpoutalo crackové video

Policie v soudním dokumentu, který je podle listu The Star cenzurovaný, uvádí, že se Fordovým případem začala zabývat poté, co se na veřejnost dostaly informace o údajném videu starosty s crackem.

Zmíněné video nikdy nebylo zveřejněno, dvojice reportérů listu Toronto Star ale tvrdí, že ho viděla. Ford existenci takového záznamu několikrát popřel.

Video existuje

Na dnešní tiskové konferenci ale torontský policejní šéf Bill Blair existenci videa potvrdil. Řekl, že policisté v rámci protidrogové operace Project Traveller, zaměřené na překupnické gangy, našli záznam, který "odpovídá tomu, co média dříve popisovala".

"Myslím, že je správné říci, že starosta se na videu objevil. Nebudu ale hovořit o podrobnostech toho, co na záznamu je," prohlásil Blair.

Zveřejnění dokumentů o policejním vyšetřování nařídil ve středu nejvyšší soud kanadské provincie Ontario poté, co o něj požádali novináři. Ti tvrdili, že složka obsahuje informace veřejného zájmu.

Lidovky.cz, ČTK