Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Státní pohřeb nebude. Poslední rozloučení s Čáslavskou proběhne v Národním divadle

Na přání rodiny se rozloučení neuskuteční na pohřbu, ale v Národním divadle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na přání rodiny se rozloučení neuskuteční na pohřbu, ale v Národním divadle. | foto: ČTK

PRAHA Poslední rozloučení s legendární sportovní gymnastkou Věrou Čáslavskou, která v úterý podlehla v 74 letech rakovině, se uskuteční v pondělí 12. září v Národním divadle. Serveru iDNES to řekla dcera sedminásobné olympijské vítězky Radka Čáslavská.

Washington Post: Protest Čáslavské a pěst v rukavici černošských atletů byly největší činy OH

Návrhy, že by slavná olympionička měla státní pohřeb, její rodina odmítla. Na přání rodiny se v Národním divadle nebude konat pohřeb, ale oficiální rozloučení.

„Bude to oslava Věry Čáslavské,“ uvedl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru, který poslední rozloučení uspořádá. Smuteční obřad začne v pondělí 12. září v 10 hodin.

Do Národního divadla přijdou vedle rodiny, přátel a osobností sportovního světa rozloučit s historicky nejúspěšnější českou olympioničkou také ministři vlády Bohuslava Sobotky. Kvůli pietě, kterou naplánoval po dohodě s rodinou Český olympijský výbor ve spolupráci s ministerstvem školství a Úřadem vlády, kabinet posune své pravidelné jednání na pondělní odpoledne.

Divadlo Komediograf uvedlo 31. srpna v Brně svou inscenaci Jak se Husákovi...
Lidé zapalují svíčky za gymnastku Věru Čáslavskou na Václavském náměstí

V Národním divadle se v roce 2000 sportovci, fanoušci i politici z České republiky i ze zahraničí loučili s jinou legendou českého sportu běžcem Emilem Zátopkem.

„Vzpomínková akce bude složena z úryvku z baletního a divadelního představení, které sama Věra Čáslavská navštěvovala. Chceme uctít její památku tím, co jí v životě dělalo radost,“ uvedla v tiskové zprávě ministryně školství Kateřina Valachová. Na pietu budou podle ní pozváni přátelé Čáslavské, její sportovní vrstevníci i současní reprezentanti a zahraniční hosté ze sportovního prostředí.

Veřejnost bude podle zprávy Úřadu vlády moci Čáslavské vzdát hold v blízkosti Národního divadla po ukončení oficiálního programu.

Od středy mohou lidé na Čáslavskou zavzpomínat na pietním místě v pražském obchodním centru Quadrio, kde byla během nedávných olympijských her fanouškovská zóna.

Do kondolenční knihy se mohou zapisovat rovněž na městském úřadu v Černošicích, kde gymnastka žila.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!