27. srpna 2010 10:51 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Sté výročí narození Matky Terezy uctily všechny národy

Stovky řádových sester, biskupů, ale i chudých obyvatel slumů se včera v Kalkatě zúčastnily mše a dalších akcí u příležitosti 100. výročí narození indické misionářky albánského původu Matky Terezy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stovky řádových sester, biskupů, ale i chudých obyvatel slumů se včera v Kalkatě zúčastnily mše a dalších akcí u příležitosti 100. výročí narození indické misionářky albánského původu Matky Terezy. | foto: ČTK

SKOPJE Zástupy věřících uctily památku nositelky Nobelovy ceny za mír Matky Terezy. Mše svaté k 100. výročí jejího narození byly slouženy v její rodné Makedonii, sousední Albánii i osudové Indii.

Muži, ženy i děti v tradičních albánských krojích, křesťanští duchovní, řádové sestry i bratři včera zcela zaplnili náměstíčko před katedrálou, jež nese jméno Matky Terezy. Slavnostní mše se z - přes sto kilometrů vzdáleného - hlavního města Tirana přijel zúčastnit i albánský premiér Sali Berisha. Na tiranském náměstí pokládali lidé u jejího památníku červené růže. To vše k uctění památky katolickou církví blahořečené Matky Terezy.

Blahoslavená Matka Tereza by se včera dožila 100. narozenin. Odkaz zakladatelky řádu Misionářek milosrdenství si připomněli lidé v Makedonii, Indii i Albánii (na fotografii).

"Nezáleží na oslavách, ale na odkazu Matky Terezy, který musí sloužit jako symbol míru pro všechny Albánce," řekla agentuře AFP Suzana Turku z albánského ministerstva kultury.

Ačkoliv byli oba její rodiče národností Albánci, narodila se Matka Tereza - občanským jménem Agnes Gonxha Bojaxhiuová -v makedonské Skopji. Zde se kromě mše svaté v hlavní katedrále konalo v jejím jménu také zvláštní zasedání parlamentu.

Další stovky lidí, včetně dětí a turistů, včera zaplavily okolí hrobu Matky Terezy v ústředí řádu Misionářek milosrdenství, který založila v roce 1950 ve východoindické Kalkatě. Chudým z tohoto města zasvětila většinu své charitativní činnosti, a tedy i života. U příležitosti kulatého výročí se v Kalkatě konají slavnosti nabízející jídlo pro chudé, filmový festival věnovaný jejímu životu a dílu, ale bude například pokřtěn i nový vlak, pojmenovaný Mother Express.

Blahoslavená Matka Tereza by se včera dožila 100. narozenin. Odkaz zakladatelky řádu Misionářek milosrdenství si připomněli lidé v Makedonii, Indii i Albánii (na fotografii).

Speciální modrobílý vlak v barvách sárí Matky Terezy bude cestovat po celé Indii s výstavou o skutcích této nositelky Nobelovy ceny za mír. Indická vláda vydává u příležitosti jejích nedožitých narozenin pamětní minci.

"Její život a dílo jsou stále inspirací pro mladé i staré, bohaté i chudé, pro lidi všech vrstev, náboženství a národů," uvedla sestra Mary Premová, jež stojí v čele řádu. Papež Benedikt XVI. označil Matku Terezu ve zdravici, kterou do Kalkaty zaslal, za "neocenitelný dar".

Matka Tereza měla přes svou oblibu i řadu odpůrců, kteří jí vyčítali, že je katolickou fundamentalistkou. Umírajícím například údajně odmítala podávat léky tišící bolest a brojila proti rozvodům a potratům. Ty označovala za největší hrozbu pro pokoj ve světě.

Když 5. září 1997 Matka Tereza zemřela, vystrojila jí Indie státní pohřeb. O šest let později byla papežem Janem Pavlem II. blahořečena v nejrychlejším procesu beatifikace v historii katolické církve. Její svatořečení se očekává v brzké době.

Příznivci Matky Terezy demonstrovali v New Yorku

Přes 100 lidí demonstrovalo v noci na dnešek v New Yorku proti rozhodnutí majitele Empire State Building neosvítit slavný mrakodrap modrou a bílou barvou na počest stého výročí narození misionářky Matky Terezy. Ikona New Yorku namísto toho zářila červenou, bílou a modrou barvou na připomenutí 90 let od chvíle, kdy americké ženy získaly volební právo.

Američtí katolíci podle agentury AP požádali majitele Empire State Building v předstihu, aby mrakodrap osvětlil barvami spojovanými s indickou misionářkou balkánského původu. Anthony Malkin ale žádost odmítl a poukázal na to, že budova nikdy není nasvícena na počest náboženských osobností.

Příznivci Matky Terezy demonstrovali v New Yorku proti rozhodnutí majitele Empire State Building neosvítit slavný mrakodrap modrou a bílou barvou na její počest.

Demonstrující katolíci ale označili Malkinovo rozhodnutí za "šílený nápad". "Nedává to smysl, protože (Matka Tereza) byla u všech oblíbená," řekl James Cagney, který se protestu zúčastnil.

Newyorský arcibiskup Timothy Dolan ve čtvrtek řekl, že misionářka by asi neschvalovala rozruch, který se objevil v souvislosti s nasvícením Empire State Building. "Byla zosobněnou skromností. Neměla ráda příliš velkou pozornost," prohlásil.

Přestože se barvy Matky Terezy neobjevily na Empire State Building, zářila modrá a bílá na jiném ikonickém místě New Yorku. Na počest misionářky jimi byly nasvíceny billboardy na náměstí Times Square.

ČTK, majMarkéta Jirková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!