Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Sté výročí narození Matky Terezy uctily všechny národy

Stovky řádových sester, biskupů, ale i chudých obyvatel slumů se včera v Kalkatě zúčastnily mše a dalších akcí u příležitosti 100. výročí narození indické misionářky albánského původu Matky Terezy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stovky řádových sester, biskupů, ale i chudých obyvatel slumů se včera v Kalkatě zúčastnily mše a dalších akcí u příležitosti 100. výročí narození indické misionářky albánského původu Matky Terezy. | foto: ČTK

SKOPJE Zástupy věřících uctily památku nositelky Nobelovy ceny za mír Matky Terezy. Mše svaté k 100. výročí jejího narození byly slouženy v její rodné Makedonii, sousední Albánii i osudové Indii.

Muži, ženy i děti v tradičních albánských krojích, křesťanští duchovní, řádové sestry i bratři včera zcela zaplnili náměstíčko před katedrálou, jež nese jméno Matky Terezy. Slavnostní mše se z - přes sto kilometrů vzdáleného - hlavního města Tirana přijel zúčastnit i albánský premiér Sali Berisha. Na tiranském náměstí pokládali lidé u jejího památníku červené růže. To vše k uctění památky katolickou církví blahořečené Matky Terezy.

Blahoslavená Matka Tereza by se včera dožila 100. narozenin. Odkaz zakladatelky řádu Misionářek milosrdenství si připomněli lidé v Makedonii, Indii i Albánii (na fotografii).

"Nezáleží na oslavách, ale na odkazu Matky Terezy, který musí sloužit jako symbol míru pro všechny Albánce," řekla agentuře AFP Suzana Turku z albánského ministerstva kultury.

Ačkoliv byli oba její rodiče národností Albánci, narodila se Matka Tereza - občanským jménem Agnes Gonxha Bojaxhiuová -v makedonské Skopji. Zde se kromě mše svaté v hlavní katedrále konalo v jejím jménu také zvláštní zasedání parlamentu.

Další stovky lidí, včetně dětí a turistů, včera zaplavily okolí hrobu Matky Terezy v ústředí řádu Misionářek milosrdenství, který založila v roce 1950 ve východoindické Kalkatě. Chudým z tohoto města zasvětila většinu své charitativní činnosti, a tedy i života. U příležitosti kulatého výročí se v Kalkatě konají slavnosti nabízející jídlo pro chudé, filmový festival věnovaný jejímu životu a dílu, ale bude například pokřtěn i nový vlak, pojmenovaný Mother Express.

Blahoslavená Matka Tereza by se včera dožila 100. narozenin. Odkaz zakladatelky řádu Misionářek milosrdenství si připomněli lidé v Makedonii, Indii i Albánii (na fotografii).

Speciální modrobílý vlak v barvách sárí Matky Terezy bude cestovat po celé Indii s výstavou o skutcích této nositelky Nobelovy ceny za mír. Indická vláda vydává u příležitosti jejích nedožitých narozenin pamětní minci.

"Její život a dílo jsou stále inspirací pro mladé i staré, bohaté i chudé, pro lidi všech vrstev, náboženství a národů," uvedla sestra Mary Premová, jež stojí v čele řádu. Papež Benedikt XVI. označil Matku Terezu ve zdravici, kterou do Kalkaty zaslal, za "neocenitelný dar".

Matka Tereza měla přes svou oblibu i řadu odpůrců, kteří jí vyčítali, že je katolickou fundamentalistkou. Umírajícím například údajně odmítala podávat léky tišící bolest a brojila proti rozvodům a potratům. Ty označovala za největší hrozbu pro pokoj ve světě.

Když 5. září 1997 Matka Tereza zemřela, vystrojila jí Indie státní pohřeb. O šest let později byla papežem Janem Pavlem II. blahořečena v nejrychlejším procesu beatifikace v historii katolické církve. Její svatořečení se očekává v brzké době.

Příznivci Matky Terezy demonstrovali v New Yorku

Přes 100 lidí demonstrovalo v noci na dnešek v New Yorku proti rozhodnutí majitele Empire State Building neosvítit slavný mrakodrap modrou a bílou barvou na počest stého výročí narození misionářky Matky Terezy. Ikona New Yorku namísto toho zářila červenou, bílou a modrou barvou na připomenutí 90 let od chvíle, kdy americké ženy získaly volební právo.

Američtí katolíci podle agentury AP požádali majitele Empire State Building v předstihu, aby mrakodrap osvětlil barvami spojovanými s indickou misionářkou balkánského původu. Anthony Malkin ale žádost odmítl a poukázal na to, že budova nikdy není nasvícena na počest náboženských osobností.

Příznivci Matky Terezy demonstrovali v New Yorku proti rozhodnutí majitele Empire State Building neosvítit slavný mrakodrap modrou a bílou barvou na její počest.

Demonstrující katolíci ale označili Malkinovo rozhodnutí za "šílený nápad". "Nedává to smysl, protože (Matka Tereza) byla u všech oblíbená," řekl James Cagney, který se protestu zúčastnil.

Newyorský arcibiskup Timothy Dolan ve čtvrtek řekl, že misionářka by asi neschvalovala rozruch, který se objevil v souvislosti s nasvícením Empire State Building. "Byla zosobněnou skromností. Neměla ráda příliš velkou pozornost," prohlásil.

Přestože se barvy Matky Terezy neobjevily na Empire State Building, zářila modrá a bílá na jiném ikonickém místě New Yorku. Na počest misionářky jimi byly nasvíceny billboardy na náměstí Times Square.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Exministr dopravy Vladimír Kremlík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Exministr dopravy Vladimír Kremlík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Exministr dopravy Vladimír Kremlík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...