Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Štěpán Domorád vytvořil nový rekord. Na Sněžku vynesl za čtyři hodiny a dvacet minut 170 kg

Štěpán Domorád překonal rekord ve vynesené váze na Sněžku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štěpán Domorád překonal rekord ve vynesené váze na Sněžku. | foto: ČTK

Pec pod Sněžkou Štěpán Domorád z Vrchlabí v sobotu pokořil dosavadní rekord ve vynesené váze na Sněžku. Na nejvyšší českou horu vynesl 170 kilogramů. Trasu od Slezského domu na nejvyšší českou horu dlouhou téměř dva kilometry a s převýšením přes 200 metrů zdolal za přibližně čtyři hodiny a 20 minut.

Dosavadní rekord s nákladem o váze 165,5 kilogramu držel od loňského srpna tatranský nosič Vladimír Hižnay. Výzvou pro nosiče se stal výkon Roberta Hofera, který v zimě roku 1944 vynesl na Sněžku pro meteorologickou stanici ocelovou rouru o váze 160 kilogramů.

Trasu od Slezského domu na nejvyšší českou horu zdolal za přibližně čtyři...
Na vrchol se vydal po dlážděné Jubilejní cestě od Slezského domu.

„Mám velkou radost, že se to povedlo. Jsem moc rád, že se to podařilo ve zdraví a pěkně po staru, tedy bez jakýchkoli pomůcek, bederních pásů, koleních bandáží či hůlek. Šlo se mi celkem dobře, jen asi půl kilometru před cílem to začalo být opravdu těžké. Závěr, který byl nejprudší, byl nejtěžší. Na Sněžce mi fandilo hodně lidí, tak to mě ale nakoplo,“ řekl ČTK čtyřiatřicetiletý Domorád, který má ve Vrchlabí posilovnu. V sobotu ráno bylo na Sněžce okolo deseti stupňů Celsia a proměnlivá oblačnost. „Počasí nám přálo,“ řekl ČTK.

Samotná speciálně vyrobená dřevěná krosna s popruhy vážila 23,5 kilogramu a náklad balených vod 146,5 kilogramu. „Hodnotí se celková hmotnost vynášky, stejně tak jako loni,“ řekl ČTK Domorád.

Start byl v 9:00 v Obřím sedle u Slezského domu, zhruba na stejném místě, ze kterého Hofer před 75 lety s nákladem vyrazil na Sněžku. Ten vyšel od již zbořené Obří boudy, která stála naproti Slezskému domu. Domorád měl náklad balených vod na speciálně upravené dřevěné krosně. Šel po dlážděné Jubilejní cestě, která je oproti takzvané řetězové cestě širší a pohodlnější. Z polské strany po Jubilejní cestě může na Sněžku vyjet i automobil. Náklad vynesl pro bufet v poštovně na Sněžce.

K výkonu ho motivovaly také dřívější názory některých starších nosičů, že mladší podobných výkonů nejsou schopni, protože prý nemají tolik vnitřní vůle, houževnatosti a vytrvalosti. „Chtěl jsem dokázat, že i mladší člověk to může mít fyzicky a v hlavě natolik srovnané, že to dokáže. Jsem moc rád, že se mi to povedlo a doufám, že to bude motivovat k nosičství, pohybu a sportu další,“ řekl ČTK Domorád, který měří 191 centimetrů a ráno vážil 104 kilogramů.

Byla to výzva

Takovou zátěž na zádech nesl vůbec poprvé. „Dodnes jsem nesl na zádech nejvíce 150 kilogramů a nikdy jsem s tím nešel delší trasu než jeden kilometr a už vůbec jsem nikdy nezdolal s nákladem tak velké stoupání. Byla to pro mě výzva i v tom, že jsem šel do něčeho, co jsem neměl natrénované,“ řekl ČTK.

Domoráda na Sněžku doprovázel také nosič Zdeněk Pácha z Bašky u Frýdku-Místku, který patří k tradičním účastníkům krkonošského Sněžka Sherpa Cupu, při němž se vynáší náklady o váze až 60 kilogramů. Pácha letos zvítězil v královské kategorii zátěže 60 kilogramů, když trasu od dolní stanice lanové dráhy v Peci pod Sněžkou, Obřím dolem kolem Slezského domu na Sněžku zdolal za dvě hodiny a devět minut. V srpnu bude dalším, kdo se pokusí nový rekord ve vynášce od Slezského domu na Sněžku pokořit. „Chtěl bych vynést 210 nebo 220 kilogramů, měly by to být bečky piva,“ řekl ČTK Pácha.

Pokus o rekord si vymysleli sami nosiči, Poštovna na Sněžce, která pořádá tradiční Sherpa cup, jim zajistila náklad.

Řemeslo nosičů zásobujících Sněžku má dlouhou historii. Vzniklo v 19. století a výrazné omezení nastalo po postavení lanovky v roce 1949. Do té doby vším možným zásobovali tehdejší Českou boudu nosiči z Velké Úpy, kteří na vrchol chodili přes Růžohorky a Růžovou horu.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....