31. března 2017 6:39 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Stivínová se vrací na divadelní prkna jako lesbická trenérka

Herečka Zuzana Stivínová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herečka Zuzana Stivínová. | foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Úspěšná herečka Zuzana Stivínová se po osmi letech vrací na divadelní prkna. Jednu z hlavních rolí si zahraje ve hře podle knihy kultovního autora Irvina Welshe Pohlavní životy siamských dvojčat.

Divadlo MeetFactory uvede první divadelní inscenaci poslední knihy kultovního spisovatele Irvina Welshe - Pohlavní životy siamských dvojčat. V příběhu lesbické trenérky fitcentra Lucy a nadváhou a depresí sužované umělkyně Leny se představí Zuzana Stivínová, která se po osmi letech vrací do divadelního světa, a Pavla Beretová, mladá hvězda Národního divadla.

Zuzana Stivínová
Zuzana Stivínová v sérii Pustina.

Minulý měsíc vstoupil do českých kin druhý díl kultovního filmu Trainspottingu, který utvářel pohled jedné generace, nebál se být syrový, vulgární a který představil pravou podobu skotského Edinburghu. Autor knihy Irvine Welsh se stal legendou, tabu byla zničena a kořeny coolness dramatiky 90.let byly položeny.

Zuzana Stivínová

Zuzana Stivínová se narodila v roce 1973 v Praze. V roce 1993 vystudovala hudebně-dramatický obor na Konzervatoři Praha. Po celou dobu studia hostovala v pražských divadlech - Semafor (Kytice II), Divadlo E.F. Buriana, Realistické divadlo Z. Nejedlého (Asanace), Divadlo Na zábradlí. Soustavně spolupracovala se spolkem Kašpar, jehož členkou byla v letech 1991 - 1994. Pak následovalo angažmá v Národním divadle, kde ztvárnila klasické role jako Desdemona, Maryša nebo Faustova Markétka. Po úspěšném televizním seriálu Pustina, kde Stivínová hrála hlavní roli zoufalé matky, se nyní vrací na divadelní prkna ve hře Pohlavní životy siamských dvojčat.

Jeho poslední kniha z loňského se jmenuje Pohlavní životy siamských dvojčat. Welsh zde nečekaně vyměňuje prostředí šedivého skotského prostředí drogově závislých za slunečné Miami a vykresluje psychologicky zdařilý popis dvou žen, jejichž životy se náhodně propojí.

„Je možné, že lidi, co čekají typického Welshe, můžou být změnou překvapeni, ale ta tvrdost a humor, který on v sobě má, není v Pohlavním příběhu siamských dvojčat o nic méně, ba naopak,“ říká dramaturg Matěj Samec.

Zajímavá a osvěžující je podle Samce i změna prostředí a nové téma - kritika USA a tamního životního stylu, kdy půlka lidí je silně obézních, a přesto se dál stravuje v nezdravých potravinových řetězcích, zatímco druhá půlka obyvatel je zdravým životním stylem a světem posiloven až obsesivně posedlá. Kniha sice vznikla ještě před prezidentskými volbami v USA, ale zároveň už jasně reflektuje politický vývoj, kdy slova jako demokracie, svoboda nebo Amerika už nic neznamenají.

Pavla Beretová

„Chtěli jsme někoho, kdo dokáže obsáhnout tu strašnou vnitřní energii a sílu, kterou mají ty dvě postavy,“ říká Samec. Proto od začátku usiloval o to, aby se potkaly právě Zuzana Stivínová a Pavla Beretová, které tuto „podmínku“ splňovaly naprosto přesně. Pro Zuzanu Stivínovou je role Lucy první divadelní rolí po osmileté pauze, kdy žila v New Yorku. Rovnocennou partnerkou jí bude Pavla Beretová - výrazná herečka, která je od roku 2008 členkou Národního divadla v Praze.

apeAlena Pecháčková

Najdete na Lidovky.cz