Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

‚Strašničtí, vy ani nevíte, co jste pro Prahu učinili.‘ Kapitán Sachl zorganizoval úspěšný útok na Němce

Kapitán pěchoty v záloze Jaroslav Sachl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapitán pěchoty v záloze Jaroslav Sachl | foto: VHÚ

„Strašničtí, vy ani nevíte, co jste pro Prahu učinili.“ Těmito slovy ocenil v květnu 1945 velitel pražských povstalců generál Karel Kutlvašr výkony bojového úseku Strašnice štábního kapitána Antonína Pikharta. Z Pikhartových mužů nesla hlavní tíhu německého útoku od Českého Brodu jednotka, kterou 5. května 1945 zorganizoval kapitán v záloze Jaroslav Sachl.

Kalendář hrdinů banner na HP

Jaroslav Antonín Sachl se narodil 9. června 1907 v Proboštově v Teplicích-Šanově. Vystudoval českou obchodní akademii v Teplicích a jeden semestr Vysoké školy obchodní v Praze. Vojenskou prezenční službu absolvoval v letech 1927 až 1929 u pěšího pluku 47 v Litoměřicích a Mladé Boleslavi. Poté pracoval jako bankovní úředník. Za mobilizace v září 1938 velel rotě ve II. praporu pěšího pluku 47. V době nacistické okupace byl zaměstnán ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu. 

Díky svému zaměstnání mohl cestovat na Slovensko. Toho využil ve své odbojové činnosti a působil jako kurýr mezi Prahou a Bratislavou. Po vypuknutí Pražského povstání zorganizoval 5. května 1945 povstaleckou jednotku v síle roty, s níž zaujal postavení od Nových Strašnic podél železniční tratě k nádraží Malešice a dále na vrch Tábor nad Hrdlořezy.

Německé samohybné dělo Hetzer, zničené vlasovci 7. května 1945 na Jarově...

Německé samohybné dělo Hetzer, zničené vlasovci 7. května 1945 na Jarově protitankovým dělem od velodromu na Třebešíně.

V následujících dnech vyšla najevo důležitost tohoto obranného postavení. Po Českobrodské silnici postupovala na Prahu od Východu bojová skupina generála Reimanna, složená z osmi samohybných děl Hetzer a přibližně šesti set mužů. V pondělí 7. května ráno tato bojová skupina dobyla Hrdlořezy a Malešice. Jednotka kapitána Sachla udržela malešické nádraží, Zborov a silnici z Malešic na Žižkov.

Po příchodu vlasovců a příjezdu obrněné jednotky škpt. Neubauera do tohoto prostoru zorganizoval kapitán Sachl společný protiútok a kolem poledne Němce z Malešic vytlačil. Vlasovci také protitankovým dělem od velodromu na Třebešíně zničili na Jarově německé samohybné dělo. Díky houževnaté obraně Malešic jednotkou kapitána Sachla mohl povstalecký rozhlasový vysílač na Třebešíně vysílat nepřetržitě po celou dobu povstání. Především tento úspěch měl na mysli generál Kutlvašr, když tolik oceňoval přínos Strašnických povstalců k obraně hlavního města.

Za svou účast v povstání obdržel kapitán pěchoty v záloze Jaroslav Sachl v roce 1946 československou medaili Za chrabrost před nepřítelem. Po roce 1948 se stal nepohodlným. Před hrozící deportací do tábora nucené práce odešel v květnu 1950 do exilu, kde se jeho stopa ztrácí. Datum ani místo úmrtí Jaroslava Sachla není známo.

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...