2. srpna 2015 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Přeplavala Gibraltar. Studentka nyní pokořila Vltavu z Budějovic do Prahy

Lucie Leišová uplavala ve Vltavě za deset dní vzdálenost 180 km z Českých... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lucie Leišová uplavala ve Vltavě za deset dní vzdálenost 180 km z Českých... | foto: Facebook Lucie Leišové

PRAHA Deset dní zdolávala studentka Lucie Leišová z Příbrami 180 kilometrů dlouhou řeku Vltavu z Českých Budějovic do Prahy. Za jejím úsilím stála charitativní činnost - plavbou podpořila vozíčkáře Radka, který si touží pořídit speciální jízdní kolo handbike. Svoji cestu ukončila v sobotu, během deseti dnů se setkala se studenou vodou, mnoha podporovateli i horečkou.

Ve čtvrtek 23. července v 10 hodin vyrazila z Českých Budějovic. V sobotu 1. srpna doplavala po deseti osmnáctikilometrových úsecích do Chuchle v Praze. „Přežila jsem, což je nejdůležitější,“ shrnula svoji štaci krátce po skončení Leišová. „Nejtěžší byly chladné úseky - například v Solenicích a v Kamýku. Voda měla místy i 8 stupňů a bohužel jsem to odnesla zdravotně,“ řekla serveru Lidovky.cz Leišová.

Plavbou po Vltavě následovala dvacetiletá studentka své sportovní vzory ze zahraničí, kteří fyzickými výkony podporují charitativní programy. „Inspiroval mě například projekt britského herce Davida Walliamse, který v roce 2011 uplaval na Temži za 8 dní 140 mil a vybral díky tomu milion liber,“ řekla serveru Lidovky.cz Leišová.

Během desetidenní plavby Lucie Leišové probíhala finanční sbírka přes nadaci Konto Bariéry, do které mohli zájemci z řad veřejnosti přispět dvaačtyřicetiletému vozíčkáři Radkovi na nákup handbiku. Dosud sbírka vynesla kolem 10 tisíc, podle Leišové by však bylo potřeba ještě několik dalších tisíc nasbírat. Své úsilí přesto nevzdává a další charitativní aktivity plánuje i do budoucna. „Myslím totiž, že to má smysl. Konkrétní projekty do budoucna jsou ale zatím ve hvězdách,“ říká. 

Lucie Leišová se svým týmem a hendikepovaným Radkem, na jehož podporu plavala z...
Lucie Leišová uplavala ve Vltavě za deset dní vzdálenost 180 km z Českých...

Během desetidenní tour „Vltava 2015“ se Leišová podílela o dojmy z plavby se svými příznivci na Facebooku. Každou etapu shrnula do stručného příběhu, informovala například o účasti hendikepovaného sportovce Jana Tománka, o stavu řeky Vltavy i vlastním zdraví. „Od včera jsem trochu bojovala s teplotou, ale připisuju to hlavně únavě a ledárně u Solenic. Dneska jsem proplavávala Slapy a měla zatím asi nejlepší vodu vůbec,“ napsala například 30. července.

Loni v červenci přeplavala Lucie Leišová jako druhá nejmladší Evropanka Gibraltarský průliv mezi Evropou a Afrikou. S odstupem času hodnotí loňskou zkoušenost oproti letošní plavbě z Budějovic do Prahy jako jednodušší. „Gibraltar byl asi snazší. Přece jen to byl jednorázový výkon a měla jsem dlouhou aklimatizaci v místě,“ vysvětluje. Na sociální síti Facebook v sobotu krátce po dokončení plavby poznamenala, že vodu nějaký čas „nechce ani vidět“. 

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky