Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Svatba Kate a Williama by mohla pomoci britské ekonomice

Nejsledovanější pár. Britský princ William s přítelkyní Kate Middletonovou bojují proti pronásledování fotoreportéry.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejsledovanější pár. Britský princ William s přítelkyní Kate Middletonovou bojují proti pronásledování fotoreportéry. | foto: ČTK

YATTENDON Už se setkali s rodiči. Už si s nimi byli dokonce zastřílet. Už se zkusmo rozcházeli a zase se k sobě vraceli. Teď si lidé pravé anglické vesnice Yattendon myslí, že je načase, aby princ William a místní dívka Kate Middletonová dali svému vztahu oficiální punc. Koneckonců už spolu chodí přes osm let.

"Byli bychom nadšeni," řekla Pru Shepheardová při nakupování v místním obchodě, kam chodí často nakupovat i Middletonová, příležitostně i s Williamem. "Bylo by od nich šílené, kdyby se nevzali. Kate je jedna z nás, nevynáší se, je to tak milé děvče. Každému, kdo ji potká, se líbí."

Shepheardová řekla, že vyhlídky na svatbu posílila nedávná návštěva dívčiných rodičů Michaela a Carole Middletonových v sídle královny Alžběty v Balmoralu na víkend s honem, který s královniným schválením pořádal William. Na takový intimní královský podnik byli pozváni poprvé.

Uvítání mezi smetánkou

Pozorovatelé záležitostí dvora řekli, že pozvání na hon byl způsob jak Middletonovy, příslušníky střední třídy, uvítat v opravdu nejvyšších patrech britské společnosti.

Middletonová nepochází ze šlechty - její rodiče pracovali pro British Airways a později si otevřeli úspěšný podnik s dodávkami pro párty. Ale její zázemí je přijatelné, a dokonce je možná výhodou, protože britská monarchie se připravuje k modernizaci.

Bookmakeři vsází na příští léto

Bookmakeři nadhazují, že svatba by mohla být příští léto. Zdá se, že každý si myslí, že oznámení zásnub je už jen otázka času, a objevují se zprávy, že plány na svatbu už jsou v běhu.

Ale vzít si dívku není jen tak, když máte jednou být britským králem a ona královnou. William je druhý v následnické linii po svém otci princi Charlesovi.

"Kate nevstupuje do dynastie Windsorů proto, aby byla princeznou, ale aby jednou byla královnou," řekl bývalý soukromý tajemník Williamovy matky princezny Diany Patrick Jephson. "Tady je v sázce mnoho, víc než jen hezké róby a obálky časopisů. Musíte ukázat, že dynastie se může renovovat a omladit. Ona a William musejí zajistit, že toto manželství bude fungovat."

Šarm "dívky odvedle"

Jephson řekl, že než se pár vezme, je klíčové, aby se dohodl, jakou veřejnou roli bude Middletonová hrát. "Musí to být něco, co jí dodá uspokojení z činnosti, a něco, co se vidí jako povinnost. Aby byla královská rodina vysoce ctěna, musí být vidět, že její členové přinášejí výměnou za své požitky určité oběti."

Middletonová vyrovnaně a trpělivě snáší fotografy, kteří teď sledují každý její krok, a neudělala nic, co by královskou rodinu uvedlo do rozpaků. Má šarm "dívky odvedle", vypadá přirozeně a přístupně, i když si zvykla na to, že tráví dovolenou v nejvýlučnějších skrytých místech nebo že navštěvuje nejvíc "in" noční kluby, kde útratu páru na sebe obvykle bere majitel, šťastný, že tu má královské hosty.

Plešatý William se stane pilotem

Předčasně plešatící William prodělává výcvik na pilota vrtulníku se specializací na záchranné akce. Teď je ve věku, který kdysi označil za nejnižší, v němž bude uvažovat o sňatku.

Mnoho zůstává na jeho bedrech. Dokonce se mluví o tom, že stárnoucí a místy výstřední princ Charles by měl uvolnit cestu svému synovi, který by tak převzal zemi po královně. Při veškeré této rýsující se odpovědnosti možná není divné, že pár dává přednost tomu, držet se nynějšího stavu.

Oba si mohou užívat určitého soukromí v Yattendonu a okolí, kde místní lidé nejen odmítají říkat televizním štábům, kde najdou dům Kate ale jsou i ochotni zavolat její matce a varovat ji, kde číhají kamery. William sem jezdí podle libosti, i když s ochrankou.

Někteří britští profesionální plánovači manželství říkají, že pár překročil typickou dobu mezi zamilováním se do potenciálního partnera a zásnubami.

"Obvykle je to asi pět let a tady už je to asi osm," řekla Lorraine Kerrová. "Ale myslím, že teď to přijde." pz jnd

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...