Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Švýcarský ministr dostal záchvat smíchu při řeči o kořeněném masu

Švýcarský politik Hans-Rudolf Merz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarský politik Hans-Rudolf Merz | foto: Reuters

BERN/VÍDEŇ Švýcarský ministr financí Hans-Rudolf Merz při svém posledním vystoupení ve švýcarském parlamentu dostal nezvladatelný záchvat smíchu a nebyl schopen slova. O sebekontrolu tohoto jinak zdrženlivého politika připravila škrobená úřednická odpověď o proclení kořeněného masa.

Záznam si okamžitě našel davy diváků na YouTube. Merzovo vystoupení zhudebnil záhy také švýcarský beatboxer Knackeboul. Informovala o tom rakouská, švýcarská i jiná zahraniční média.

Švýcarský ministr v pondělí v parlamentu četl odpověď na dotaz, který se týkal dovozu naloženého masa. Celní úředník mu připravil byrokratický text prošpikovaný paragrafy, odkazy a závorkami, což u Merze několikrát vyvolalo výbuch smíchu. Nedokázal se ovládnout. "Celou neděli jsem se na tuhle odpověď těšil," řekl později politik. Sám prý textu příliš nerozuměl.

Odpověď celního úředníka obsahuje například spojení "takzvaný švýcarský výklad k celním tarifům", "jisté produkty zmíněné v kapitole dvě" či "jimž byly přidány při výrobě kořenící látky". U těchto vět se ministr neudržel a svým smíchem nakazil i poslance, za což si vysloužil aplaus.

Úplně z konceptu ho ale vyvedlo slovo "Bündnerfleisch", které nedokázal už vůbec vyslovit. Jde o libové nasolené a na vzduchu vysušené hovězí podle receptu ze švýcarského kantonu Graubünden.

Záznam vystoupení okamžitě zabodoval na YouTube, kde se objevil hned několikrát. Nejnavštěvovanější video si prohlédlo do dnešního dopoledne přes 166 000 zájemců. U dalšího bylo téměř 70 000 zhlédnutí, u jiného skoro 50 000.

Veselou příležitost si nenechal ujít ani švýcarský beatboxer Knackeboul, který připravil remix ministrova vystoupení. Zhudebnil právě okamžik, kdy se Merz snaží říct "Bündnerfleisch". Také muzikantovo dílko si na YouTube pustilo už přes 48.000 lidí.

Merzovo vystoupení si našlo své příznivce i mimo internetovou komunitu. Když šel tento liberální politik v týdnu v Bernu po náměstí, jeho sympatizanti mu věnovali balíček tradiční masové speciality.

Příhoda se už stala populární nejen v německy mluvících zemích. Na svých stránkách o ní informovala třeba turecká či nizozemská média.

Heinz-Rudolf Merz je ve funkci ministra financí od roku 2003. Loni zastával i úřad švýcarského prezidenta, v němž se členové vlády po roce střídají. Letos v srpnu ohlásil svůj odchod z vlády, opouští ji ke konci měsíce.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...