17. února 2017 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

SÝKORA: Konečně pátek? Přes kávu, knihu a Mufa k večernímu vínu a Dylanovi

Michal Sýkora - ilustrace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Sýkora - ilustrace | foto: Lidové noviny

PRAHA Konečně se dostanu k četbě. Víkendová rána mám vyhrazena pro oblíbený rituál. Syn se hned po probuzení nedočkavě běží dívat na Studio kamarád a já si uvařím kávu a zalezu si s knihou zpět do postele, kde mám zaručeno minimálně devadesát minut víceméně klidné četby, příležitostně rušené pouze tím, že mi synek se smíchem přijde oznámit, jakou lotrovinu právě provedl Muf.

Tahle víkendová rána jsou jedním z mála okamžiků, které jsem si ukradl sám pro sebe, a netíží mě vědomí, že bych mohl dělat něco užitečnějšího. Naopak – sám sebe jsem přesvědčil, že to nejužitečnější, co mohu udělat, je ležet v posteli a číst si.

Konečně se znovu vypravíme do zoo. V Olomouci se už od začátku ledna drží sníh, ideální doba na rodinný výlet na Svatý Kopeček. Zimu v zoologické zahradě mám rád, protože máte-li štěstí, můžete si prohlídku užít téměř o samotě. Atmosféra je jedinečná, mnohá zvířata chlad milují a nikdy nevíte, jaký nezvyklý pohled se vám naskytne – medvědi ignorující zimní spánek, gepard očichávající čerstvě napadený sníh. Několikrát jsme zde zažili, jak se celá zahrada po setmění zahalila do husté mlhy a zmrzlým lesem se rozléhalo mnohohlasé vlčí vytí.

Konečně (a toto konečně je bez ohledu na to, je-li pátek, neděle nebo všední den) jsem se dostal do fáze, kterou jako autor miluji – z nesourodé změti poznámek, útržků scén a dialogů a stále upravované chronologie syžetu se klube souvislý text. Pracuji na druhém pokusu napsat povídku s komisařkou Výrovou; ten první se mi před dvěma roky poněkud vymkl z ruky, neboť po čtyřech měsících intenzivní práce jsem měl místo delší povídky rovnou napsanou první verzi románu Ještě není konec. Komisařka Výrová je skalní fanynka Boba Dylana a já jsem nedokázal odolat představě, jak vyšetřuje další vraždu zrovna v den, kdy ohlásili udělení Nobelovy ceny právě americkému písničkáři. Takže program na večery je jasný. Zapnu si notebook, naleji si sklenku vína a do sluchátek pustím Dylana. A tentokrát si dám pozor, abych se příliš nerozepsal.

Michal Sýkora

Najdete na Lidovky.cz