Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Tajný život Carly Bruniové. Je to výbušná a popudlivá žena

Carla Bruniová Sarkozyová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Carla Bruniová Sarkozyová | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA O francouzské první dámě vychází tento týden hned dva neautorizované životopisy. Navzdory publikovaným historkám z minulého i současného života se však Carla Bruniová-Sarkozyová u Francouzů těší oblibě.

Původem italská modelka, zpěvačka, písničkářka a herečka, nyní první dáma Francie. Kdysi milenka Micka Jaggera, dnes manželka Nicolase Sarkozyho... Že je o životě Carly Bruniové Sarkozyové stále co psát, dokazují hned dvě publikace, které se krátce po sobě objeví na pultech francouzských knihkupectví.

Dlouho očekávaná kniha s názvem Carla, une vie secrete (Tajný život Carly), jež je neautorizovaným životopisem z pera novinářky Besmy Lahouriové, vyšla včera. Za několik dní ji bude následovat společný knižní pokus o zachycení života v kůži první dámy autorů Yvese Deraiho a Michaëla Darmona. Druhá z knih nese název Carla et les ambitieux (Carla a ctižádostivci). Již samotné tituly, které familiárně představují první dámu země jen křestním jménem, napoví, že ani v jednom z případů nepůjde o seriózní dílo s ambicí na vysoké literární kvality či historické pravdy. A nasvědčují tomu také média, jež v posledních dnech plní své webové servery pikantními úryvky z obou knih.

Carla Bruniová Sarkozyová-kniha

"Je to výbušná a popudlivá žena, ... která kolem sebe potřebuje soustředit celý dvůr," uvádí o Bruniové Sarkozyové Lahouriová a dodává, že tento dvůr čítá také mnoho bývalých milenců. "Nicolas Sarkozy se tak musí vyrovnávat se zástupy plnými herců, zpěváků, právníků, novinářů i politiků," píše.

Zatímco Lahouriovou zajímají především lechtivé historky z minulosti Carly Bruniové-Sarkozyové, kniha Deraiho a Darmona se vyrovnává s jejím působením v současnosti. "Kým je manželka francouzského prezidenta ve skutečnosti? Jak se liší od svého mediálního obrazu a jaká je její opravdová role -v rodině i v politice? Kdo jsou její přátelé a kdo nepřátelé?" pokládají si autoři zkraje publikace otázky, ne něž se vzápětí snaží dát čtenářům odpověď popisem chování první dámy v kuloárech Elysejského paláce a převyprávěním jejích soukromých rozhovorů.

Ať už se budou populárně zaměřené biografie prodávat a číst jakkoliv, a ať už v nich nalezne, kolik kdo chce pravdy, jedno je jisté: Carla Bruniová-Sarkozyová se zřejmě u Francouzů oblíbenosti těšit nepřestane. Poté, co četná média zveřejnila ukázky z obou knih a ve Francii se rozvířila veřejná diskuse, zadal list Le Nouvel Observateur bleskový průzkum veřejného mínění. Že jej mají o první dámě jen dobrý, vypovědělo v průzkumu 54% dotázaných. O tom, že je Bruniová-Sarkozyová pro francouzského prezidenta "trumfem," je přesvědčeno 63% Francouzů a celých 71% dotázaných si myslí, že jejich první dáma dělá Francii dobré jméno v zahraničí.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...