Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Co prozradí pokoje studentů o jejich životě? Podívejte se

Bydlíme ve dvou a každá platíme 4000 korun.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bydlíme ve dvou a každá platíme 4000 korun. |

Jak žijí čeští studenti? Jak vypadají jejich pokoje a co o nich vypovídají? Žijí spíše u rodičů, v bytech se spolubydlícími nebo na kolejích? Dívají se na televizi nebo informace získávají hlavně z internetu? Server Lidovky.cz se pokusí poodhalit, jak studenti tráví čas, jak bydlí a jestli při studiích zvládají chodit do práce.

Zatímco počítač či notebook mají doma všichni studenti, kteří se zapojili do průzkumu serveru Lidovky.cz, televizi má doma sotva každý druhý. Většina z nich ji navíc sleduje jen zřídka, což potvrzuje i nedávný průzkum, který ukázal, že internet a sociální média postupně tradiční televizi vytlačí. Nutně to nemusí znamenat, že televize skončí stejně jako například magnetofony, mezi mladými lidmi však zájem o ni postupně upadá.

Bydlíte na kolejích?

Bydlíte na strahovských nebo jiných kolejích? A máte pocit, že se i vězni v nové věznici na Pankráci mají lépe? Pošlete nám fotografie na internet@lidovky.cz a cenu, kterou za pokoj platíte. Do předmětu, prosíme, napište: Bydlím na koleji.

A jak studenti bydlí? Z odpovědí, které do redakce přišly, lze vyčíst, že čeští studenti dávají přednost "sdílenému" bydlení. Naopak koleje příliš v lásce nemají a vyhýbají se jim. Bydlení například na Strahově totiž vyjde poměrně draho a začíná být cenově srovnatelné s bydlením v bytě, kde se o několik pokojů dělí více studentů. "Když chce člověk bydlet sám v pokoji, zaplatí 3500 korun. Je sice pravda, že nic jiného krom 150 korun za internet jinak neplatí, ale i tak. Architekti na svých přednáškách říkají, že je to vlastně nejdražší bydlení v Praze na metry čtvereční," popisuje jeden ze studentů bydlení na strahovských kolejích.

Což potvrzuje i článek z loňského roku, který reagoval na fotomontáže, které se objevily na sociálních sítích. Studenti na nich srovnávali strahovské koleje s novými celami na Pankráci. Situace na kolejích se nezměnila a studentům se tak vyplatí najít si spolubydlící a bydlet například ve dvou v garsonce.

Jak žijí studenti?

Server Lidovky.cz se inspiroval článkem, který vyšel v březnu na serveru The Guardian a mapoval bydlení studentů na ostrovech a přiblížil také jejich volný čas. A závěr britské ankety? Studenti pro sebe mají většinou vlastnoručně zařízený pokoj, kterému dominuje psací stůl.

Oproti britským kolegům si čeští studenti často vystačí jen s jednoduchým zařízením. Do redakce přišlo celkem 24 příspěvků. Vyplývá z nich, že většina českých studentů chodí při škole do zaměstnání nebo si přivydělává nárazovými brigádami. S rodiči bydlí jen hrstka, především se jedná o studenty, kteří chodí na střední školu nebo mají univerzitu nedaleko bydliště.

Václav je student 2. ročníku Pedagogické fakulty UK, bydlí v lesní chatě čtyři kilometry pěšky od Strančic u Prahy

Václav studuje Pedagogickou fakultu na Univerzitě Karlově. Bydlí v lesní chatě, která je čtyři kilometry pěšky od Strančic u Prahy. Finančně se nepodílí, ale pomáhá s údržbou chaty. Pracuje jako recepční v hostelu.


Ivana studuje Právnickou fakultu na UK a pracuje v advokátní kanceláři.

Ivana studuje Právnickou fakultu na Univerzitě Karlově, bydlí s dvěma studentkami a se svým psem, za pokoj platí 4000 korun. Televizi mají v bytě jednu ve společné místnosti. Většinou se na ni dívají společně. 


Studenti, kteří bydlí na kolejích na Strahově platí 2500 korun.

Milan a Petr bydlí na strahovské koleji. Oba studenti platí za pokoj 2500 korun - dvojlůžkový pokoj stojí 5000 korun. Televizi nemají a ani jim nechybí, při studiu nepracují.Hanka studuje Sociální práce na Filozofické fakultě UK, bydlí se dvěma spolubydlícími na kolejích (Kačerov) v buňce, kde je jeden trojlůžák a jeden dvojlůžák a společné sociální zařízení a kuchyňka

Hanka studuje Sociální práce na Filozofické fakultě UK, bydlí se dvěma spolubydlícími na kolejích (Kačerov) v buňce, kde je jeden trojlůžák a jeden dvojlůžák a společné sociální zařízení a kuchyňka. Televizi v bytě nemají. Za bydlení platí asi 2200 korun. Pracuje příležitostně. Většinou rozdávají Studentu, pomáhají při propagaci nějakých jejích akcí a tak podobně.


Televizi doma máme, koukám už skoro jenom na zprávy. Za bydlení neplatím, protože stále bydlím s rodiči. Přivydělávám si vedle školy v obchodu s outdoorovým vybavením.

Tomáš bydlí stále ještě s rodiči a tak za bydlení neplatí. Televizi doma máme, koukám už skoro jenom na zprávy. Přivydělává si vedle školy v obchodu s outdoorovým vybavením.


Veronika studuje právnickou fakultu v Plzni. Bydlí s dvěma dalšími studentakmi v Malešicích.

Veronika bydlí ještě se dvěma kamarádkami (studentkami) v bytě, kde má každá vlastní pokoj. Televizi mají a dívají se na ni většinou společně. Končí studium na Právnické fakultě v Plzni a právě si našla práci na plný úvazek.


Podívejte se na všechny fotografie studentských pokojů do fotogalerie a načerpejte inspiraci.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?