8. března 2012 12:39 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Halík dostal řád od polského prezidenta

Tomáš Halík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Halík | foto: Tomáš KristLidové noviny

PRAHA Katolický kněz a teolog Tomáš Halík obdržel polské státní vyznamenání - Rytířský kříž řádu za zásluhy. Polský prezident Bronislaw Komorowski mu ho udělil jako uznání za výjimečný přínos k polsko-českému kulturnímu dialogu a spolupráci s katolickými kruhy.

Řád předá Halíkovi 14. března v Praze polský velvyslanec. Na svém webu o tom informovala Česká biskupská konference (ČBK).

Halík před rokem 1989 udržoval kontakty s polskými katolickými intelektuály, disidenty a představiteli církve. Podílel se také na přípravě první návštěvy papeže Jan Pavla II. v Československu. Halík v Polsku publikoval 11 knih a přednášel tam na odborných konferencích a univerzitách. V roce 2007 obdržel ve Varšavě cenu polských knihkupců Fénix za nejlepší knihu zahraničního autora. Loni převzal ve varšavské synagoze čestný titul Člověk smíření za zásluhy o křesťansko-židovský dialog, uvedla ČBK.

Polský řád za zásluhy už získala řada Čechů

Rytířský kříž řádu za zásluhy uděluje polský prezident cizincům a polským občanům trvale žijícím v zahraničí za posilování vztahů s Polskem a přínos k mezinárodní spolupráci. Vyznamenání obvykle předává příslušný velvyslanec. Ještě větší prestiž pak má, rozhodne-li se je předat osobně prezident. Vyznamenání je udělováno v pěti kategoriích. V minulosti je získal například místopředseda Senátu Petr Pithart, ministr obrany Alexandr Vondra, bývalý vicepremiér Petr Mareš či novinářka Petruška Šustrová.

Nedávno podepsal výzvu asi tří stovek osobností českého veřejného života na podporu evropské smlouvy o rozpočtové unii.

ČTĚTE VÍCE:

Religionista a filozof Halík (1948) působí jako profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, farář Akademické farnosti v Praze a člen vedení České křesťanské akademie. Často vstupuje do veřejné debaty a je dlouholetým oponentem prezidenta Václav Klause. Prezident a jeho hradní spolupracovníci Halíka pravidelně kritizují. Halík loni například varoval církev před sbližováním s Klausem, který se jí podle něj snaží vlichotit.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na Lidovky.cz