27. května 2013 7:01 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Teta Angeliny Jolie v neděli zemřela na rakovinu prsu

Angelina Jolie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angelina Jolie | foto: Reuters

LOS ANGELES Ve věku 61 let v neděli zemřela na rakovinu prsu teta hollywoodské hvězdy Angeliny Jolie, která si nedávno krátce před svými 38. narozeninami nechala kvůli riziku rakoviny preventivně odebrat prsa.

Informovala o tom agentura AP.

Debbie Martinová byla mladší sestra matky Jolie, herečky Marcheline Bertrandové, která zemřela před šesti lety ve věku 56 let na rakovinu vaječníků. Jolie se kdysi zmínila o tom, že předci z matčiny rodiny se nedožívali vysokého věku. Její babička a matka Bertrandové zemřela v 45 letech.

ČTĚTE TAKÉ:

Jolie vysvětlila, že se k oboustranné mastektomii, tedy odstranění prsů rozhodla poté, co lékaři odhadli, že z 87 procent jednou onemocní rakovinou prsu. Riziko, že dostane rakovinu vaječníků, je u ní padesátiprocentní.

Její partner Brad Pitt rozhodnutí Angeliny označil za statečné.

Podle manžela měla Debbie Martinová stejně jako Jolie gen BRCA 1, který je odpovědný za zvýšené riziko vzniku karcinomu prsu. Dozvěděla se to ale až poté, co jí v roce 2004 rakovinu diagnostikovali. "Kdybychom to věděli, určitě by udělala přesně to, co Angelina," řekl Ron Martin agentuře AP v telefonickém rozhovoru.

Poté, co onemocněla rakovinou prsu, si podle Rona Martina Debbie nechala rovněž preventivně odebrat vaječníky, protože jí lékaři zjistili velmi vysoké genetické riziko karcinomu také u tohoto orgánu.

Podle Světové zdravotnické organizace ročně umírá na rakovinu prsu 458.000 osob.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!