Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Titův partyzán s českými kořeny. Josefa Růžičku vyznamenali řádem Národního hrdiny Jugoslávie

Major Josef Růžička padl dne 7. února 1945, během těžkých bojů nedaleko města... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Major Josef Růžička padl dne 7. února 1945, během těžkých bojů nedaleko města... | foto: VHÚ

Na území předválečné Jugoslávie žila početná a národnostně uvědomělá česká menšina, která po roce 1939 významným způsobem podpořila rodící se československý zahraniční odboj. Situace se změnila po porážce země v dubnu 1941.

Centrem našich krajanů bylo (a do dnešních dnů je) slavonské město Daruvar (více o české menšině ve městě čtěte zde), které se ocitlo na území tzv. Nezávislého chorvatského státu, jenž se stal satelitem Třetí říše.

Hrdým partnerem rubriky Kalendář hrdinů je společnost Česká zbrojovka

Česká zbrojovka

Ustašovský režim zrušil většinu národnostních práv a vystavil Čechy silnému tlaku majícímu za cíl jejich odnárodnění. Podobné snahy vyvíjeli prostřednictvím své menšiny také Němci. Tento tlak měl však spíše opačný efekt – stále více krajanů se aktivně zapojovalo do boje proti za obnovu nezávislosti své staré i nové vlasti, což pro většinu z nich znamenalo vstup do řad Titových partyzánských jednotek. Ty byly sice vedeny komunisty, hlásaly však národnostní snášenlivost a spravedlivé poválečné uspořádání. V rámci jugoslávského hnutí odporu se během války zformovala samostatná československá jednotka, které po většinu doby její existence velel Josef Růžička.

Narodil se 10. srpna 1919 v obci Otkopi asi 10 kilometrů severozápadně od Daruvaru. Pocházel z chudé rodiny a po vychození škol v nedaleké Končenici začal hned pracovat jako dělník v místním rybníkářství. V roce 1941 byl povolán ke službě v chorvatské armádě, tzv. Domobraně. Již v dubnu 1942 však dezertoval a připojil se k partyzánskému oddílu operujícímu v Garići.

Dne 3. května 1943 byl v malé osadě Cikote, ležící na západních svazích pohoří Papuk, založen 1. československý prapor „Jan Žižka z Trocnova“. Šlo o první samostatnou československou partyzánskou jednotku na území předválečné Jugoslávie. Josef Růžička se stal jejím prvním velitelem. Příslušníci jednotky se od ostatních Titových partyzánů lišili čs. vlaječkami na čepicích. Již 26. října 1943 byl nedaleko osady Bujče prapor doplněný bojovníky nejen z českých obcí v okolí Daruvaru, ale i z Moslaviny a Požežské kotliny rozšířen na stejnojmennou brigádu. Josef Růžička v bojích prokázal nejen nevšední odvahu, ale i cit pro taktiku a strategii. Díky těmto svým vlastnostem byl na růžička konci února 1944 ve svých 24 letech postaven do čela celé jednotky. Od léta 1943 až do jara 1945 byli čs. bojovníci v téměř permanentním bojovém kontaktu s nepřítelem.

Bojovníci I. československé brigády "Jan Žižka z Trocnova" v osvobozeném...

Bojovníci I. československé brigády "Jan Žižka z Trocnova" v osvobozeném Daruvaru, říjen 1944.

Major Josef Růžička padl dne 7. února 1945, během těžkých bojů nedaleko města Orahovica. Partyzáni převezli jeho tělo do Končenice, kde byl pietně pohřben. Řadami čs. brigády prošlo na tři a půl tisíce bojovníků. Padl každý pátý. Celkem padlo v řadách Národně-osvobozeneckého vojska Jugoslávie nejméně 1 017 Čechů. Josefu Růžičkovi byl v roce 1953 udělen řád Národního hrdiny Jugoslávie „in memoriam“.

Operace Anthropoid

Speciál serveru Lidovky.cz k nejvýznamnější akci československého odboje: k útoku na zastupujícího říšského protektora. Osudy neznámých lidí, kteří parašutistům pomáhali, rekonstrukce akce minutu po minutě i virtuální prohlídka Krypty parašutistů – místa jejich posledního boje. Více čtěte zde:

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!