13. ledna 2017 12:49 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

TŘEŠTÍKOVÁ: Konečně pátek? Budu kulturní babička

Režisérka Helena Třeštíková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisérka Helena Třeštíková. | foto: Krakow Film Festival

Konečně zajdu do DOXu podívat se na vzducholoď na střeše muzea, kterou vymysleli a realizovali Leoš Válka s Martinem Rajnišem a nazvali ji snem dvanáctiletých kluků. A já doplňuju: i snem dvanáctiletých holek. Už jsem viděla fotografie i záběry v televizi a zdá se mi, že to je naprosto nevídaný projekt. Ostatně v DOXu je všechno tak trochu nevídané. Rekonstrukce prostoru bývalé továrny na galerijní provoz, výstavy, nápady, aktivita umělecká občanská, kterou galerie generuje.

Zaujalo mě, co nových výstavních prostor poslední době na Praze 7 vzniklo. A vlastně divadel. Takže aktivita radnice, aby byla Praha vyhlášena „art districtem“, je úplně pochopitelná.

Konečně zajdu s vnučkou Elou do kina! Ele budou v dubnu čtyři roky. Předsevzala jsem si, že tak jako kdysi moje babička chodila se mnou do kina a divadla, budu i já kulturní babička. Už jsme byly dvakrát divadle jménem Pidivadlo. Ela se bála i radovala, zpívala s herci a po představení si sáhla na loutky. Určitě půjdeme do kina OKO. Jednak to máme blízko, jednak je to ohromně přátelský prostor. Ráda bych Ele přiblížila i jinou estetiku, než je ta dnes nejvíc rozšířená disneyovská. První bude asi animovaný český film Lichožrouti. Taky asi zajdeme do Národního filmového muzea na Národní. To prosadili a realizovali mladí a nadšení studenti a absolventi filmové vědy. Velmi přístupným a zábavným způsobem tam například i dítě pochopí, jak vlastně vzniká film.

Konečně vyjdeme s mým mužem na naši oblíbenou pražskou procházku. Začínáme na Letenské pláni, okolo Belvederu na Pražský hrad. Obvykle jsme procházeli Hradem a pak šli po zámeckých schodech Nerudovkou, přes Karlův most a Staré Město zase domů na Letnou. Letos však musíme trasu pozměnit, protože nechceme čekat ve frontě na Hrad a procházet bezpečnostními rámy, které nám tam pan prezident nachystal. Dříve jsme Hradem procházeli jako místem, se kterým se jako občané silně identifikujeme. Dnes se z něj stalo nepřátelské území a z nás podezřelí vetřelci. Nikdy by mne nenapadlo, že se něco takového stane.

19. ledna má premiéru nový film Heleny Třeštíkové nazvaný Strnadovi.

Příště píše: Miloš Urban, spisovatel

Helena Třeštíková, dokumentaristka

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ SVAŘOVACÍCH ROBOTŮ (35-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz