15. října 2014 14:07 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Tři týdny po bratrovi odešel i překladatel Jiří Reynek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jiří Reynek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Reynek | foto: ČTK

Tři týdny po smrti svého o rok staršího bratra Daniela zemřel jeho nerozlučný brat Jiří. Bylo mu pětaosmdeát let. S bratry Reynkovými odchází jedno ze silných jader autentické kultury, reynkovský Petrkov, v němž oba bratři žili a udržovali kontinuitu s dílem jejich velkého otce Bohuslava a matky, francouzské básnířky Suzanne Renaudové.

Bratři Reynkové prožili předválečné mládí střídavě v Čechách a ve Francii – léto na statku v Petrkově, zimu v Grenoblu. Když za války Němci statek rodině sebrali, nalezli azyl v rodině vydavatele Josefa Floriána ve Staré Říši. Za komunistického režimu jim byl statek zestátněn a celá rodina žila ve stísněných poměrech v jeho nepatrné části. Po listopadu 89 v Petrkově vždy vlídní bratři hostili stovky svých přátel a obdivovatelů.

Oba bratři zdědili po rodičích umělecký talent; vždy se však chovali neokázale a skromně. Pro širší veřejnost se stal Jiří známějším až poté, co vyšly jeho překlady francouzské literatury, zejména díla Henriho Pourrata (Poklady z Auvergne – 1994, O řeřavých očích – 1997, Kašpar z hor – 2001).

Za překlad knihy Kašpar z hor získal i literární ocenění. Kromě Pourrata přeložil i Román zajícův od Francise Jammese (2002). Po vzoru otce sám dělal autorskou grafiku a příležitostně píše krátké prózy. Komunisté mu umožnili vychodit pouze měšťanskou školu, mimořádného vzdělaní dosáhl celoživotním samostudiem: pověstné byly především jeho znalosti botanické.

kul
  • 0Diskuse
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.