25. února 2012 12:17, aktualizováno  17:42 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Mandelu trápí bolesti břicha, je v nemocnici

Nelson Mandela  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nelson Mandela | foto: Reuters

JOHANNESBURG Bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela byl hospitalizován kvůli dlouhodobým bolestem břicha, které vyžadují lékařskou péči. Nemocnici však opustí už v neděli nebo v pondělí. Oznámil to podle agentury AFP jihoafrický prezident Jacob Zuma a jeho kancelář. Mandelovi je 93 let, je při vědomí a komunikuje.

"Madiba (kmenové jméno Mandely) je v pořádku a je při plném vědomí... Jsme rádi, že mu nehrozí nebezpečí a děkujeme lékařům za jejich tvrdou práci a profesionalitu. Dostává se mu dobré lékařské péče a měl by nemocnici opustit zítra (v neděli) nebo v pondělí," oznámil Zuma.

Podle prezidentské kanceláře trpí Mandela již delší dobu bolestmi v břišní oblasti a je třeba speciální lékařské péče. "Nemohu to dále komentovat, ale mohu vás ujistit, že bývalý prezident je v dobré náladě a daří se mu dobře.Nepůjdu do dalších detailů, protože ctíme soukromí rodiny i prezidenta Mandely. Chceme zabránit fámám a snažíme se být vstřícní," prohlásil po hospitalizaci mluvčí Zumova úřadu Mac Maharaj.

Zumův úřad v dnešním prohlášení Mandelovi popřál brzké uzdravení a ujistil ho "láskou a přáním všeho dobrého od všech Jihoafričanů a lidí celého světa". Úřad zároveň vyzývá občany, aby respektovali soukromí rodiny. Nebylo oznámeno, kam byl Mandela převezen. Novináři, kteří se to snažili zjistit, byli vykázáni z nemocnic v Johannesburgu i Pretorii.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí vládního Afrického národního kongresu (ANC) Keith Khoza předtím vyvracel zprávy o tom, že Mandelu čeká operace. Prohlásil, že lékaři se rozhodli Mandelu hospitalizovat, aby prověřili příčinu bolestí, na něž si už nějaký čas stěžuje. "Nebylo to nenadálé, je v pořádku a v dobrém zdraví.

Není třeba se znepokojovat. Jde o kontrolu, ne o operaci," sdělil na serveru e-news. Agentuře AFP se podařilo hovořit s Mandelovou vnučkou Ndilekou. Ani ta se nezdála být příliš znepokojená. "Není to nic velkého. Je naprosto zdráv. Když jsem ho viděla ve středu, měl dobrou náladu... Nejsem znepokojená," řekla. U Mandelova lůžka je prý jeho manželka Graça.

Mandela byl v nemocnici před rokem s dýchacími problémy, ale Zumův úřad tehdejší hospitalizaci bagatelizoval jako běžnou zdravotní prohlídku. Ndileka řekla, že věří, že se dědeček uzdraví stejně jako loni.

Třiadevadesátiletý Mandela už veřejně nevystupuje

Bývalý bojovník proti apartheidu a nositel Nobelovy ceny za mír se stáhl z veřejného života v roce 2004 před svými šestaosmdesátými narozeninami. Od té doby se na veřejnosti objevuje jen sporadicky. Naposledy to bylo v roce 2010 při finále fotbalového mistrovství světa, které pořádala JAR.

Mandela loni odjel do Qunu ve Východním Kapsku, kde strávil dětství, slavit 93. narozeniny. Po několikaměsíčním pobytu se v lednu vrátil do svého bydliště v Johannesburgu.

Za apartheidu strávil 27 let ve vězení. V roce 1993 získal Nobelovu cenu a o rok později byl zvolen prezidentem v prvních volbách, jichž se vůbec poprvé zúčastnili všichni obyvatelé JAR bez rozdílu barvy pleti. Prezidentem byl po dobu jednoho mandátu do roku 1999. V Qunu nedávno zemřela ve věku 82 let poslední z Mandelových sourozenců sestra Makhulu. Jejich otec zplodil s několika ženami 31 dětí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!