13. února 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

VIDEO: Trumpovo bizarní a silné potřásání rukou. Proč přitahuje ruku partnera k sobě?

Americko-japonské spojenectví je základem míru a stability v tichomořské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americko-japonské spojenectví je základem míru a stability v tichomořské... | foto: Reuters

WASHINGTON Víme, že novému prezidentu Donaldu Trumpovi záleží na tom, jak na veřejnosti vystupuje – zvláště pak v televizi, před aparáty fotografů či samotnými davy lidí. Rovněž jsme slyšeli i o tom, jak se americký prezident chlubí tím, jak jsou jeho ruce velké. V poslední době byl ale spatřen u několika přinejmenším „zvláštních“ potřeseních rukou.

Od začátku své předvolební cesty po Spojených státech byl znám pro vyhýbání se jakémukoli potřesení rukou. V poslední době ho ale diplomatický protokol dohnal. Nutí ho pravidelně potřást si rukou s ostatními diplomatickými představiteli.

V poslední době kamery zachytily několik takových potřesení současného prezidenta Spojených států, které můžeme označit minimálně za „intenzivně silné“. Poslední obdobný bizarní okamžik se stal v pátek s japonským premiérem Šinzem Abem.

11.února 2017 v 01:52, příspěvek archivován: 12.února 2017 v 12:01

All eyes on Abe: The very awkward handshake between Prime Minister Shinzō Abe and President Donald Trump https://t.co/dLVG5YoJDs https://t.co/FLrSnJfAa4

Političtí komentátoři se dohadují, zdali se jedná o Trumpův zvyk takto třást rukou nebo o jakési stvrzení jeho síly.

„Donald Trump má ve zvyku škubnout s partnerovou rukou a přitáhnout si ho k sobě,“ podobných potřeseních si redaktoři deníku The Washington Post všimli u pozdravu s viceprezidentem Mikem Pencem, během volebního večera, a se soudcem Neilem Gorsuchem. S ním si takto potřásl ve chvíli, kdy ho prezident Trump nominoval k Nejvyššímu soudu.

11.února 2017 v 21:29, příspěvek archivován: 12.února 2017 v 11:57

VIDEO: There's no escaping Donald Trump's handshake https://t.co/nZiXiy1SOp

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

There's no escaping Donald Trump's handshake https://t.co/nZiXiy1SOp

Poslední potřesení Donald Trump věnoval právě japonskému premiérovi Šinzovi Abemu, ve chvíli kdy představitelé obou zemí otevřeli novou kapitolu americko-japonských vztahů. „Při jejich setkání dokonce americký prezident složil Abemu kompliment. Řekl, že má premiér „silný stisk“. Je ale možné, že odkazoval jen na ty své,“ napsal deník The Washington Post.

Ani u prezidenta Trumpa však neplatí, že tradice nemá své výjimky. Když v prosinci potkal zpěváka Kanyea Westa, působili jako staří přátelé. I když se to může zdát jako drobnost, malé fragmenty Trumpova myšlení a vystupování nám mohou ucelit představu, jak americký prezident zpracovává tyto situace. „Ale buďme k sobě upřímní – už jsme přece tušili, že Trump má rád mít věci pod kontrolou,“ uzavřeli toto téma redaktoři The Washington Post.

tehTereza Haniaková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz