25. ledna 2017 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Únik intimních fotek celebrit má pro obviněného hackera mírnou dohru

Jennifer Lawrence - americká herečka, která se přes seriálové role dostal k filmu, zahrála si například ve filmu X-Men. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jennifer Lawrence - americká herečka, která se přes seriálové role dostal k filmu, zahrála si například ve filmu X-Men. | foto: Reuters

CHICAGO Edward Majerczyk, který v roce 2014 pomohl vypustit na internet soukromé fotky celebrit, které ukradl z jejich emailových a jiných online účtů, byl v úterý odsouzen k mírnému trestu a finanční pokutě.

Soud Majerczyka odsoudil na devět měsíců odnětí svobody a zaplacení 5,7 tisíc dolarů jako výloh za odbornou psychiatrickou pomoc nejmenované celebritě, která ji po úniku fotek potřebovala. „Je to odporný čin. Žijeme ve velmi, velmi špatných časech,“ okomentoval událost soudce Charles Korocas při vyřčení verdiktu. Trest je velmi mírný, za podobný čin přístupu ke chráněným informacím je podle americké legislativy možné vyměřit trest až pět let odnětí svobody. Trest mohl být zmírněn i na základě toho, že Majerczyk byl usvědčen z krádeže informací, ale již ne z jejich šíření. Podle informací vyšetřování toho, kdo fotky vypustil, stále probíhá.

Majerczykovi se podařilo dostat se k více než tří stovkám emailů ze služby Gmail a online účtů, hlavně z platformy iCloud . Z nich získal soukromé informace a v mnoha případech také intimní fotky. Majerczyk vzal fotky celebrit a ty se dostaly v několika vlnách na internet. Materiály se po síti šířily velkou rychlostí a události se na internetu přezdívalo ́Celebgate ́ nebo ́Fappening ́. Nakonec incident zasáhl téměř sto celebrit. Na veřejnost tak unikly intimní fotky třeba Kate Uptonové, Kirsten Duntsové, Scarlett Johanssonové či Jennifer Lawrencové. Poslední jmenovaná se během vyšetřování úniku fotek zhroutila a pro magazín Vanity Fair Majerczykův označila za sexuální zločin. „Tolik jsem se bála. Absolutně jsem netušila, co to udělá s mojí kariérou,“ sdělila Lawrencová.

Majerczyk svého činu podle všeho lituje. Před vynesením rozsudku se omluvil za smutek a bolest kterou způsobil. „Budu se snažit být stále lepším člověkem,“ sdělil. Obhájce obžalovaného, Thomas Needham, přednesl důkazy o tom, že dopad kauzy ́Celebgate ́ se podepsal na Majerczykově psychice a ten musel vyhledat odbornou pomoc, protože dostával záchvaty paniky.

Není to ojedinělý případ - v listopadu minulého roku byl odsouzen k souhrnnému trestu osmnácti měsíců jistý Ryan Collins, který se snažil dostat na soukromé účty zhruba šesti stovkám celebrit.

Najdete na Lidovky.cz