9. října 2017 12:19, aktualizováno  13:07 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

V 87 letech zemřel francouzský herec Jean Rochefort, hrál i po boku Belmonda

Jean Rochefort. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jean Rochefort. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA V 87 letech zemřel francouzský herec Jean Rochefort. Agentuře AFP to sdělila jeho dcera. Českým divákům je herec známý například ze série o Angelice nebo filmů o „velkém blondýnovi“ s Pierrem Richardem.

Kníratý herec, jenž se prosadil především v 70. letech, hrál ve více než 100 filmech, mimo jiné po boku Jeana-Paula Belmonda.

Jeho kariéra trvala dlouhých pět desetiletí. Během ní získal několikrát francouzskou filmovou cenu Cézar, naposledy v roce 1999 čestného Cézara za celoživotní dílo.

Jeho dcera AFP řekla, že Rochefort zemřel v noci na pondělí v jedné pařížské nemocnici, kde byl hospitalizovaný již od srpna.

Rochefort - šarmantní herec i komik ve vedlejších rolích

Komediálním uměním, ale i francouzským šarmem a mužností disponoval herec Jean Rochefort, jehož život se uzavřel ve věku 87 let. Jako komik exceloval například ve filmech Velký blondýn s černou botou a Návrat velkého blondýna v 70. letech. A jeho dramatické herectví mu vyneslo celkem tři Césary, toho posledního v roce 1999 za celoživotní dílo a přínos francouzské kinematografii.

 • Rochefort natočil více než stovku filmových rolí, a i když řada z nich byla hlavních, největší proslulost mu přinesly výrazné role vedlejší, které vytvořil po boku slavnějších kolegů - například Jeana-Paula Belmonda ve snímcích Cartouche a Muž z Hongkongu či Michele Mercierové v sérii o Angelice. V Angelice byl bývalým advokátem a později velitelem královské policie Degrezem.
 • Herectví studoval Rochefort, narozený 29. dubna 1930, v Paříži a posléze na konzervatoři v Nantes, kde se seznámil mimo jiné právě s Belmondem.
 • Své komediální nadání uplatnil nejprve v divadelním souboru, s nímž často vystupoval v kabaretech, aby postupně přešel k náročnějšímu herectví v avantgardních divadelních společnostech. Působil krátce také v Národním divadle, kde byl partnerem Gérarda Philipa.
 • Mladý, talentovaný a hezký herec hrál skvěle klasiku i moderní dramata či komedie a zákonitě nemohl ujít pozornosti filmařů. Od poloviny 50. let se začal objevovat i ve filmu a televizi.
 • Svůj první film natočil v roce 1956 a jmenoval se Setkání v Paříži. Vytvořil v něm podobně jako v řadě dalších filmů vedlejší roli, v níž uplatnil svůj komediální talent. Postupně se stal skvělým „přihrávačem“ slavnějších kolegů a nezřídka svým výkonem zastínil i hvězdy francouzského filmu, k nimž se sám přiřadil až v sedmdesátých letech.
 • I když hrál postavy záporné, dokázal do nich dát notný kus lidství, nadsázky a humoru, takže nepůsobily plošně a odpudivě, právě naopak - některé jeho „černé typy“ si diváci oblíbili.
 • Ve zmíněné dvojici filmů o Velkém blondýnovi si zahrál jedinečného šéfa výzvědné služby Touloseho, který rozehrává geniální špionážní partie.
 • Objevil se v kriminálních filmech Čas k umírání či Nevinní se špinavýma rukama, v psychologických dramatech Krab-bubeník nebo Studený pot, v historických freskách typu Slavnost začíná, Kapitán Fracasse či Železná maska.
 • Často stál před kamerou jako jedinečný svůdce, čemuž napovídají i názvy filmů Sukničkář, Nenávidím blondýnky, Bože, jak hluboko jsem klesla či Záletník z roku 1976. Tato komedie patří k jeho nejlepším.
 • V pozdější době začal ztělesňovat stárnoucí muže, kteří se musí smířit s tím, že leccos nebude takové jako dřív nebo už také nebude vůbec - například ve filmu Manžel kadeřnice. Řadu filmů natočil také v Itálii a velmi často vystupoval v televizi.
 • Poprvé se oženil v roce 1960 s polskou fyzičkou Aleksandrou Moscwaovou, od konce osmdesátých let byla jeho ženou Françoise Vidalová.
 • Rochefort měl zvláštního koníčka - věnoval se chovu dostihových koní a jeho stáj patřila ve Francii k uznávaným.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz