5. září 2019 11:18, aktualizováno  12:10 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

V 88 letech zemřel dlouholetý člen divadla Járy Cimrmana Jaroslav Weigel

Člen divadla Járy Cimrmana Jaroslav Weigel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen divadla Járy Cimrmana Jaroslav Weigel. | foto: ČTK

PRAHA V 88 letech ve čtvrtek zemřel malíř, grafik a dlouholetý člen divadla Járy Cimrmana Jaroslav Weigel. Informaci Deníku N potvrdil jeden ze zakladatelů souboru Zdeněk Svěrák. Weigel je autorem výpravy a kostýmů inscenací cimrmanovského souboru, začínal u něj jako grafik a vtiskl jeho plakátům typickou podobu odkazující k secesi. Vedle divadla se objevil i v několika menších rolích ve filmech Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka.

„Povahou to byl takový šlechtic, gentleman, chováním, kamarádstvím, v tomhle nám byl vzorem,“ vzpomněl na svého dlouholetého souputníka Svěrák. „Je to pro nás velká ztráta, i když jsme ji čekali,“ řekl.

„Jaroslav Weigel začínal s naším divadlem spolupracovat hned od začátku jako grafik všech jeho tiskovin, plakátů, programů a tak dále. On vtiskl tomu našemu přihlášení se do veřejnosti takový ten secesní duch,“ připomněl Svěrák.

Weigel poté začal hrát roli Bierhanzla ve Vraždě v salonním coupé a pak hrál ve všech komediích, které si členové divadla napsali. „Nejen hrál, ale dělal potom i dekorace a kostýmy, to bylo jeho. Myslím, že se zapsal do povědomí především takovými rolemi jako byli Žíla ve hře Akt a hlavně jako Děd Vševěd v pohádce Dlouhý, Široký a Krátkozraký,“ řekl Svěrák.

„Je to smutné, ale vzhledem k vysokému věku pana Weigela a jeho nemoci to bylo očekávané. V programu nemusíme dělat změny, protože pan Weigel už pár měsíců nehrál,“ řekla ředitelka divadla Jana Rumlenová.

Weigel byl také léta grafikem a výtvarným redaktorem časopisu Mladý svět, kde se věnoval hlavně ilustracím a kreslenému humoru. Do Divadla Járy Cimrmana vstoupil v roce 1970 rolí továrníka Bierhanzla ve hře Vražda v salonním coupé. Postupně se objevoval ve všech hrách divadla. Počínaje hrou Němý Bobeš je autorem výpravy a kostýmů všech inscenací.

Pro oblíbený divadelní soubor je Weigelovo úmrtí další ztrátou v krátké době. Na konci července zemřel ve věku 67 let herec a manažer divadla Václav Kotek, který byl s divadlem spjat od roku 1973.

ČTK

Adecco spol. s r.o.
IZOLATÉR FÓLIOVÝCH SYSTÉMŮ

Adecco spol. s r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 23 000 Kč