16. ledna 2017 17:05 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel bývalý politický vězeň a skaut Jiří Navrátil. Skauti za něj zapalují svíčky

V 93 letech zemřel bývalý politický vězeň a skautský činovník Jiří Navrátil (na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V 93 letech zemřel bývalý politický vězeň a skautský činovník Jiří Navrátil (na... | foto: ČTK

PRAHA V 93 letech v pondělí zemřel bývalý politický vězeň a skautský činovník Jiří Navrátil. Byl členem protinacistického odboje, komunisté ho věznili v uranových dolech. Po revoluci se podílel na obnově skautského hnutí, v 90. letech byl jeho starostou a do současnosti místostarostou.

Spolek Junák - český skaut o úmrtí Navrátila informoval na své facebookové stránce. Skauti v pondělí večer rozsvítí za svého „bratra“ svíčky, svolávají se v Praze, Brně i na dalších místech.

„V životě Jiřího Navrátila se odrážejí dějiny českého národa i českého skautingu. Byl vzorem a inspirací nejen pro skauty a skautky, ale i pro jejich vedoucí. Do poslední chvíle komentoval společenské dění, byl aktivní ve výchově skautských vedoucích a překvapoval svou schopností přirozeně překonávat generační rozdíly,“ řekl starosta Junáka Josef Výprachtický.

Navrátil se narodil v roce 1923, od 30. let byl členem Junáka. Působil v protinacistickém odboji, byl spolu s dalšími skauty vyslýchán gestapem a zapojil se do Pražského povstání v roce 1945. V únoru 1948 se zúčastnil pochodu studentů na Hrad a následně byl vyhozen z právnické fakulty.

O rok později byl zatčen za podíl na pokusu o státní převrat a odsouzen pro velezradu. Vystřídal řadu vězení a uranových dolů, propuštěn byl při amnestii v roce 1960. Už od konce války byl činný ve skautských funkcích. V letech 1968 až 1970, kdy byl skauting v Česku povolen, byl členem náčelnictva Junáka - českého skauta, v roce 1992 byl zvolen starostou. Místostarostou spolku, který má přes 50 000 členů, byl do současnosti. V roce 2002 mu světové skautské ústředí udělilo nejvyšší vyznamenání.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz