Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Přibližoval války a hrůzy světa. Špičkového fotografa Gilkeyho zabila raketa Talibanu

David Gilkey zemřel v Afghánistánu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Gilkey zemřel v Afghánistánu. | foto: npr.org

WASHINGTON V Afghánistánu přišel v neděli o život americký novinář David Gilkey, který pracoval pro agenturu NPR. Společně s ním zahynul i jeho tlumočník Zabihulláh Tamanná. Oba doprovázeli afghánské vojáky v provincii Hílmand, když se jejich automobil stal terčem útoku ozbrojenců z Talibanu, oznámila agentura AFP s odvoláním na NPR.

„David pokrýval válku a konflikt v Iráku a Afghánistánu od 11. září. Obětavě se snažil ukázat veřejnosti tyto války a lidi, kteří v nich uvízli. Zemřel, když se snažil dostát svému závazku,“ uvedl Michael Oreskes z NPR.

David Gilkey (vpravo) a jeho tlumočník Zabihullah Tamanna.

David Gilkey (vpravo) a jeho tlumočník Zabihullah Tamanna.

Afghánistánu přišel v neděli o život americký novinář David Gilkey, který...

Afghánistánu přišel v neděli o život americký novinář David Gilkey, který pracoval pro rozhlasovou stanici NPR.

K raketovému útoku došlo kolem půl třetí odpoledne místního času (poledne SELČ) a o život přišel i řidič automobilu Humvee a jeden voják. Vojáky doprovázeli i další dva novináři z NPR Tom Bowman a Monika Evstatievová, ti vyvázli bez zranění.

Gilkey patřil k nejlepším válečným fotoreportérům na světě, který válku proti terorismu pokrýval už od roku 2001. Byl jedním z prvních fotografů války v Afghánistánu, po boku americkýh vojáků vstoupil do Iráku. Za svoji práci sesbíral mnoho prestižních ocenění.

Taliban nabral v provincii Hílmand na síle po odchodu mezinárodních bojových jednotek z Afghánistánu na konci roku 2014. V nedávné době boje utichly, hlavně kvůli tomu, že bojovníky Talibanu zaměstnávala na polích sklizeň opia. Právě v provincii Hílmand jsou největší makové plantáže této středoasijské země.

Nebezpečný Afghánistán

Afghánistán patří mezi země, které jsou pro novináře nejvíc nebezpečné. Od roku 1992 jich tam zahynulo nejméně 27, uvedla agentura Reuters.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...