Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

V Británii našli Darwinův 'poklad', zkameněliny

Lidé

  7:00
Zásuvka v zaprášené skříni skladu jednoho z britských geologických ústavů skrývala přes 160 let vzorky neobyčejné ceny. Pouhou náhodou je nyní znovu objevil paleontolog Howard FalconLang. Hledaje podklady ke své práci, narazil na přihrádku s nálepkou „nezkatalogizované zkameněliny“.

Charles Darwin foto: Reprofoto

Její obsah ho nesmírně překvapil. Byly tam vzorky, které britský vědec Charles Darwin nasbíral v začátcích svojí kariéry. Na jednom z nich dokonce stál jeho vlastnoruční podpis.

"Z toho, co jsem našel, mi doslova spadla čelist. Uvnitř ležely stovky sklíček. Hned mezi prvními bylo jedno s označením,C. Darwin Esq.‘," radoval se podle britských médií Falcon-Lang.

Ukázalo se, že se jedná o fosilní vzorky stromů a rostlin nasbírané Darwinem během jeho pětileté cesty kolem světa (1831-1836) na lodi HMS Beagle. Šlo o jeho první velkou expedici, během které se mu začala v hlavě rodit slavná evoluční teorie. "Je to úžasný náhled do Darwinova pracovního života. Bylo to jedno z nejvíce strhujících období historie vědy. Tehdy se formovala mysl muže, který vynalezl teorii evoluce a ta pak změnila svět," prohlásil nadšený paleontolog.

V Británii objevili po 165 letech zkameněliny, které Charles Darwin nasbíral v dobách úvah o evoluční teorii.

Darwin se narodil v roce 1809 do rodiny lékaře. Původně měl jít ve stopách otce, ale protože nesnesl pohled na krev, rodiče ho zapsali na studium teologie. U Darwina však jednoznačně zvítězily přírodní vědy, Když dostal nabídku zúčastnit se výzkumné plavby na lodi Beagle, dlouho se nerozmýšlel. Během té doby získal řadu poznatků, nasbíral množství vědeckého materiálu a setkával se s domorodými kmeny. Domů se vrátil už jako uznávaný přírodovědec a krátce nato začal intenzivně rozvíjet svou teorii o přirozeném výběru druhů.

Lidská nedbalost

Jeden ze 314 nově objevených vzorků pochází podle listu The Daily Mail ze 40 milionů let staré rostliny a byl odebrán na vzdáleném ostrově jižně od Chile. Jiný je ze 400 milionů let staré houby, která rostla na zemi v období tak teplém, že nebyl led ani na jižním a severním pólu. Každý vzorek je pečlivě umístěný mezi dvě sklíčka, takže může být snadno studován pod mikroskopem. "Je tam spousta a spousta významných zkamenělin, o kterých jsme ani nevěděli, že existují," poznamenal nálezce.

Jak je možné, že taková vzácnost zůstávala řadu let bez pozornosti? Může za to klasická lidská nedbalost. Darwinův přítel botanik Joseph Hooker měl v roce 1846 na starost vzorky zařadit do katalogu. Než tak ale stačil učinit, dostal nabídku na cestu do Himálaje a na svůj úkol zapomněl. Zkameněliny tak bez řádného označení putovaly z jedné instituce do druhé, až skončily ve skladu British Geological Survey, kde je našel Falcon-Lang.

"Je to opravdu pozoruhodný nález. Jeden si při tom pomyslí, co všechno se ještě skrývá v našich sbírkách," poznamenal John Ludden, jeden z výzkumných pracovníku instituce. Všechny objevené vzorky jsou od úterý k vidění na internetových stránkách British Geological Survey.