5. října 2017 13:05, aktualizováno  14:06 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zesnulé Květě Fialové daly sbohem rodina i osobnosti české kultury. V Divadle ABC

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Na pohřbu mluvil mimo jiné herec Petr Nárožný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na pohřbu mluvil mimo jiné herec Petr Nárožný. | foto: ČTK

PRAHA Členové rodiny, přátelé, kolegové z divadelní, filmové a televizní branže, ale i diváci, kteří ji měli rádi, se ve čtvrtek v poledne v pražském Divadle ABC naposledy rozloučili s Květou Fialovou. Herečka, oceňovaná jako dáma s nadhledem a pokorou, zemřela minulý týden po dlouhé nemoci ve věku 88 let. Na jevišti Divadla ABC se objevila před 59 lety, kdy tu v angažmá u Jana Wericha vystoupila poprvé.

V čestné stráži u katafalku s rakví se vystřídali především herci. Obklopovaly ho věnce od prezidenta Miloše Zemana a jeho manželky, předsedy vlády Bohuslava Sobotky, ministra kultury Daniela Hermana, generálního ředitele České televize, nadace Život umělce, divadel z Mostu, Českého Těšína, Mladé Boleslavi, Divadla na Vinohradech a například i od Karla Gotta s rodinou. Rakev ze světlého dřeva zdobila kytice slunečnic.

Tvorbu Květy Fialové připomněly projekce fotografií, zvukových i obrazových záznamů. V některých se objevila i ona sama jako okouzlující a usměvavá dáma, známá svým pozitivním přístupem k životu.

Mluvil i Petr Nárožný.
Rozloučit se přišlo mnoho osobností.

Za velkou osobnost a významnou herečku, s níž odchází jedna velká éra Městských divadel pražských, označil zesnulou jejich ředitel Ondřej Zajíc. „Za všech okolností byla sama sebou, což nebylo vždy snadné,“ zdůraznil.

Z jeviště promluvily také herečky Naďa Konvalinková a Dana Batulková. První prý Květě Fialové slíbila, že nebude smutnit; a tak jí každý den zapálí svíčku a poctivě jí připíjí šampaňským. Přítomné i přes vážnost situace rozesmála několika vzpomínkami a poděkovala jí za 50 let nádherného přátelství. „Věřím, že se sejdeš se svými blízkými a že ti pan Werich opět nabídne angažmá,“ dodala.

„Byla jsi pro mě legenda. Od dětství jsem tě obdivovala ve filmech a v inscenacích,“ přiznala Batulková. Ke katafalku jí položila jakousi nemocniční „kápézetku“ s papučkami, kartáčkem na zuby, pastou a časopis National Geographic. Z toho si totiž dělaly obě legraci při nenadálých převozech Květy Fialové do nemocnic.

O natáčení televizního cyklu Magické hory, v němž s Květou Fialovou putoval za pamětí a tajemstvím českých kultovních vrchů, hovořil geolog a popularizátor vědy Václav Cílek.

„Tak mě tady, Květo, máš,“ oslovil ji herec Petr Nárožný a společnými historkami pobavil přítomné. Dlouhá léta s ní totiž hrál v zájezdových inscenacích - a moc se při nich nasmáli. „Květa nikdy nenaříkala, nikdy neskuhrala. Byla vždycky dobře vyladěná,“ podotkl.

Během pietního obřadu zazněla v podání Zuzany Kainarové píseň Smutná neděle. Zakončen byl Náměští Jaroslava Hutky, oblíbenou písničkou zesnulé, v níž se zpívá o potřebě člověčí víry, pravdomluvného slova či lidské svobody.

Mezi zvukovými a obrazovými ukázkami byla i píseň Když v báru houstne dým z filmové parodie Limonádový Joe či dialog z inscenace Harold a Maude z divadla v Uherském Hradišti. Václav Havel, který byl jednou hostem její benefice Fialové Květy štěstí v divadle Rokoko, ve zvukovém záznamu hovořil o tom, jak ji potkal koncem 50. let v Divadle ABC. „Já byl kulisák, ona herečka a ještě s několika dalšími jsme založili spolek, který by se dal dnes označit za nezávislou iniciativu,“ řekl.

Poslední oponu Květy Fialové doprovázel potlesk vestoje zcela zaplněného hlediště. Na přítomné pak podle jejího přání čekala sklenka sektu.

ČTK
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz