24. září 2019 5:37 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

V hlavní roli často ženy a jejich složité duše. To je Pedro Almodóvar

Za štanglí salámu šel bych na světa kraj. Snímek Bolest a sláva (2019). Režie:... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za štanglí salámu šel bych na světa kraj. Snímek Bolest a sláva (2019). Režie:... | foto: BIOSCOP

calzada de catatrava Španělský režisér, scenárista, producent i herec Pedro Almodóvar zpracovává rád témata nanejvýš kontroverzní. Zároveň ale v jeho snímcích nikdy nechybí vášeň, provokace nebo černý humor, což oceňuje kritika i náročnější diváci. Filmových poct získal celou řadu, a to včetně dvou Oscarů. Almodóvar, který 25. září oslaví sedmdesátiny, letos obdržel Zlatého lva za celoživotní dílo na benátském festivalu.

„Udělení Zlatého lva mě velmi potěšilo a cítím se poctěn,“ reagoval na ocenění tvůrce. „S benátským filmovým festivalem mě pojí nádherné vzpomínky. Se snímkem Černá roucha jsem tu v roce 1983 zakusil mezinárodní debut. Bylo to poprvé, co nějaký z mých filmů cestoval do zahraničí, byl to můj mezinárodní křest a krásný zážitek stejně jako návrat v roce 1988 s filmem Ženy na pokraji nervového zhroucení,“ připomněl ke své úspěšné kariéře Almodóvar.

Pradlenka u řeky v podání Penelope Cruzové. Snímek Bolest a sláva (2019)....
Plakát k novému filmu Pedra Almodóvara Julieta.

Jeho zatím poslední počin s názvem Bolest a sláva (2019) se na rozdíl od předchozích děl netočí kolem žen, ale vypráví příběh stárnoucího režiséra. Almodóvar tvrdí, že příběh „je i není o něm“. Film se bude příští rok ucházet o Oscara. Španěl byl ve hře o prestižní sošku již několikrát, naposledy v roce 2016 s Julietou. Dvakrát Oscara získal - v roce 1999 za film Vše o mé matce v kategorii nejlepší cizojazyčný film a v roce 2003 za nejlepší původní scénář za snímek Mluv s ní.

Hlavní roli v Bolesti a slávě ztvárnil Antonio Banderas, který byl za svůj výkon letos vyhlášen nejlepším hercem na festivalu v Cannes. Ve filmu hraje i další z oblíbených Almodóvarových hvězd - Penélope Cruzová - oba režisér obsazuje opakovaně. Cruzová se objevila například ve filmech Vše o mé matce, Volver nebo Rozervaná objetí. Banderas, kterého Almodóvar pro filmový svět objevil, si zahrál v Labyrintu vášní, Spoutej mě! nebo v Kůži, kterou nosím.

Tady dojde ke rvačce. Režisér (Antonio Banderas) odejde alespoň s monoklem....

Tady dojde ke rvačce. Režisér (Antonio Banderas) odejde alespoň s monoklem. Snímek Bolest a sláva (2019). Režie: Pedro Almodóvar.

Další z režisérových múz je i slavná španělská herečka Carmen Mauraová, která za výkony v jeho filmech posbírala několik cen. Například za Volver (2006) dostala cenu pro nejlepší herečku z festivalu v Cannes. „S Almodóvarem jsem natočila desítku snímků a zažila s ním nejzábavnější i nejsmutnější momenty své kariéry. To, co jsem s ním natočila, však už stačilo,“ řekla v roce 2016 na pražském Febiofestu, kde přebírala cenu Kristián za přínos světové kinematografii.

Pedro Almodóvar Caballero je rodákem z města Calzada de Calatrava (1949). Když v 16 letech přišel do Madridu bez rodiny a bez peněz, měl jeden konkrétní plán: studovat a dělat film. Jenže tehdy se nemohl zapsat na školu kinematografie, protože ji diktátor Francisco Franco právě zavřel. Když se tedy nemohl učit „formu“, začal se věnovat „studiu života“. Hrál v punkrockové parodické kapele, vystupoval jako herec v divadle, psal scénáře i povídky do novin a časopisů.

Vyrostl mezi ženami

První kameru si Almodóvar koupil ve 22 letech z výplaty administrativního pracovníka v telefonické společnosti a svůj první celovečerní film ze série tragikomedií natočil v roce 1980 - Pepi, Luci, Bom a další holky z party. Inspiroval se prý klasickými hollywoodskými melodramaty, které se točí kolem hlavní ženské postavy, v minulosti často ztvárněné Joan Crawfordovou nebo Bette Davisovou.

„Vyrostl jsem mezi ženami... na muže si vzpomínám letmo. Nikdy nebyli doma, čas, kdy nepracovali, trávili v barech,“ komentoval před časem Almodóvar skutečnost, proč jsou ve většině jeho filmů hlavními protagonistkami ženy. Režisér měl dvě starší sestry a mladšího bratra Augustína, který je producentem a hrál v několika Almodóvarových filmech. Bratři například produkovali úspěšnou černou komedii Divoké historky, kterou režíroval Damián Szifrón.

Kůže, kterou nosím. Nový film Petra Almodóvara.

Na některé etapy ze svého života Almodóvar nevzpomíná rád. „Tam jsem ztratil víru v boha,“ řekl například o dospívání v salesiánské a františkánské koleji. „Neměl jsem rád své dětství a neměl jsem nejmenší zájem na něj vzpomínat, natož o něm točit filmy,“ řekl. Církev ale nakonec postavil na pranýř ve snímku Špatná výchova (2004), v němž odhalil i sexuální zneužívání chlapců v církevní koleji.

Zcela otevřeně naopak Almodóvar vždy hovořil o své homosexualitě, která se v některých jeho dílech též odráží. Dnes žije v Madridu s přítelem, hercem a fotografem, a chová kočky.

ČTK
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!