4. března 2016 8:28 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

V Hondurasu zavraždili indiánskou ekologickou aktivistku

Ekologická aktivistka Berta Caceres . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekologická aktivistka Berta Caceres . | foto: ČTK

TEGUCIGALPA Vůdkyně indiánského hnutí v Hondurasu a ekologická aktivistka Berta Cáceresová byla ve čtvrtek zastřelena skupinou neznámých mužů ve svém domě.

Informovala o tom agentura AP, podle níž si čtyřicetiletá žena opakovaně stěžovala, že jí vyhrožují smrtí místní majitelé pozemků či policisté a vojáci. Úřady zadržely podezřelého člověka, bližší informace však nesdělily.

Uznávaná bojovnice za práva domorodých kmenů a za přírodu zemřela se čtyřmi zásahy střelnou zbraní v těle. Matka čtyř dětí se podle svých spolupracovníků stala terčem cíleného útoku. K jejím nejviditelnějším aktivitám patřil boj proti obří přehradě na řece Gualcarque, kterou místní indiáni z etnika Lenca považují za posvátnou.

„Kvůli tomuhle budou truchlit všichni Hondurasané,“ okomentoval smrt Cáceresové na twitteru prezident Juan Orlando Hernández, podle něhož nařídila vláda bezpečnostním silám použití všech prostředků na vypátrání vrahů.

Podle nevládní organizace Global Witness je Honduras nejnebezpečnějším státem světa pro ekologické aktivisty. Jen mezi lety 2010 až 2014 jich tu násilně zemřelo 101.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz