23. prosince 2018 12:36 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

V Izraeli zemřel poslední hrdina z varšavského ghetta. Dožil se 94 let

Archivní fotografie Simcha Rotema. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archivní fotografie Simcha Rotema. | foto: Wikipedie

JERUZALÉM V Izraeli zemřel v sobotu ve věku 94 let poslední přeživší židovského povstání ve varšavském ghettu Simcha Rotem. Muž, známý také pod jménem Kazik, patřil k těm, kdo se postavili nacistům v době masových deportací Židů z polské metropole.

Za povstání v roce 1943 přišly o život tisíce Židů; Rotem mnohým obyvatelům ghetta pomohl uprchnout kanalizací. Na jeho úmrtí reagovali izraelští politici. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Rotemův příběh s Izraelci zůstane navždy.

„Děkujeme za všechno, Kaziku. Slibujeme, že se budeme denně snažit o to, abychom si zasloužili přízvisko lidský,“ uvedl prezident Reuven Rivlin.

Rotem se narodil roku 1924 ve Varšavě; když nacisté obsadili Polsko, bylo mu 15 let. K odbojové organizaci v ghettu se připojil v roce 1942 a v jednom rozhovoru přiznal, že vzhledem k bojové síle nacistů tehdy pociťoval bezmoc. Do dubna 1943 v ghettu mnoho Židů zemřelo a další čekala deportace. Rotem se připojil k těm, kteří začali bojovat i s tím, že se rozhodují pro smrt.

Při 70. výročí povstání ale Rotem přiznal, že má o tomto rozhodnutí stále pochybnosti. „Až dodnes přemýšlím o tom, zda jsme měli právo rozhodnout se zahájit povstání, a tolika lidem zkrátit život,“ řekl v roce 2013.

Jeho rodiče a jedna sestra přežili, s nimi pak v roce 1947 odešel do tehdejší Palestiny.

V roce 2013 byl Rotem vyznamenán jedním z nejvyšších polských vyznamenání, Velkým křížem Řádu znovuzrození Polska.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz