10. února 2014 13:32 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

V JAR vyšetřují prezidentova syna. Kvůli smrtelné autonehodě

Jihoafrický prezident Jacob Zuma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihoafrický prezident Jacob Zuma. | foto: ČTK

JOHANNESBURG Úřady v Jihoafrické republice vyšetřují syna prezidenta Jacoba Zumy kvůli autonehodě, při níž zemřela jedna osoba a dva lidé byli zraněni. Zumův syn Duduzane narazil se svým Porsche 911 do taxi a způsobil nehodu.

Jihoafrický týdeník Sunday Times informoval, že nehoda se stala pozdě večer 1. února, avšak s Duduzanem byla veřejně spojena až tento týden. Informace o ní se k veřejnosti dostala až den poté, co Zuma ohlásil termín parlamentních voleb. Mají se konat 7. května.

Prokáže-li se, že Duduzane řídil neopatrně, bude to podle jihoafrického tisku další problém pro Zumu, který už čelí skandálu kvůli financování rekonstrukce svého sídla za státní peníze.

Podle tisku je obětí třicetiletá pasažérka taxi. Řidič a dvaasedmdesátiletá žena, která byla v autě také, jsou stále v nemocnici.

Policisté neprovedli dechovou zkoušku

Policie potvrdila počet obětí, ale nikoli jejich jména a nejmenovala zatím ani Duduzaneho. Sunday Times tvrdí, že policisté na místě nehody neprovedli dechovou zkoušku, což je v případě úmrtí při nehodě povinné. Policejní mluvčí k tomu řekl, že zkouška nebyla provedena, jelikož řidič porsche nevykazoval známky požití alkoholu.

"Zuma zabil mou ženu a já chci spravedlnost. Nezáleží na tom, že je to prezidentův syn, spravedlnost nemá oči. Před zákonem jsou si všichni rovni," sdělil nedělníku manžel oběti Themba Dube. Kritizoval Zumu také za to, že rodinu mrtvé nekontaktoval a nenabídl ani uhradit výdaje na pohřeb.

Zumův syn zatím nebyl z ničeho obviněn, k výslechu prý má být předveden příští týden.

Lidovky.cz, ČTK