4. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Jiná Amy Winehouseová. Londýnské muzeum odhaluje její skrytou stránku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zpěvačka Amy Winehouseová si nikdy nedělala hlavu z toho, co si o ní myslí okolí. Své fanoušky ohromovala hudbou i životním stylem. Winehouseová na snímku z roku 2007.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvačka Amy Winehouseová si nikdy nedělala hlavu z toho, co si o ní myslí okolí. Své fanoušky ohromovala hudbou i životním stylem. Winehouseová na snímku z roku 2007. | foto: ČTK

Londýn V Londýnském Camdenu začíná výstava, která ukazuje osobní stránku života zpěvačky, jejíž talent často zastínily její rebélie v podobě experimentů s alkoholem a drogami. Do povědomí lidí se zpěvačka zapsala svým typickým hlubokým hlasem, který propůjčovala soulovým, jazzovým a rythm´n´bluesovovým písním. Výstava ji představuje z nového úhlu. Jako dítě, jako mladou ženu a jako Londýňanku.

Londýnské Židovské muzeum oficiálně otevřelo novou expozici věnovanou životu zesnulé britské zpěvačky Amy Winehouseové z pohledu, jaký její fanoušci neměli možnost poznat.

Malé židovské děcko s velkým talentem

Výstava nazvaná Amy Winehouseová: Rodinný portrét si dala za cíl odkrýt soukromou stránku problémy pronásledované hvězdy, kterou její starší bratr Alex popsal jako "prostě malé židovské děcko ze severního Londýna s velkým talentem", napsala agentura AP. Výstava potrvá do 15.září.

Amy Winehouse

14. září 1983 – 23. červenec  2011

Britská zpěvačka a skladatelka, narozena v Londýně, Camdenu. Její debutové album Frank ji proslavilo ve Velké Británii. Druhé album Back to Black vydané v roce 2006 jí přineslo celosvětovou popularitu a pět cen Grammy.

Zemřela v roce 2011, ve 27 letech, na otravu alkoholem.

Výstava shromáždila předměty z Amyina londýnského dětství, z jejích školních let i z krátké, ale o to intenzivnější hudební kariéry od první kytary až po posmrtně udělenou cenu Grammy.

Milovala muziku, Londýn a svou rodinu

V době, kdy v roce 2011 zemřela ve věku pouhých 27 let, byla Winehouseová postavou, jejíž neustálé bitvy s alkoholem a drogami občas zastínily její hudební talent. Výstava ovšem ukazuje, že bývala také mladou ženou, která milovala muziku, Londýn a svou rodinu.

"Je to příběh, který lidé o Amy většinou neznají, její rodinný příběh," řekla AP ředitelka muzea Abigail Morrisová. "Nesmíme zapomínat, že za vším tím mediálním humbukem byl taky normální člověk." Podle Morrisové byla volba Židovského muzea pro tuto výstavu naprosto přirozená.

Winehouseová pocházela z úzce spjaté židovské rodiny a muzeum samotné stojí ve čtvrti Camden, kde zpěvačka prožila většinu svého dospělého života. Tady hrála a zpívala, tady se brouzdala po second handech s hudebninami a popíjela v hospodách. A tady také v červenci 2011 byla nalezena mrtvá poté, co se nešťastnou náhodou otrávila kombinací léků a alkoholu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse