Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

V Americe vydražili neznámou fotografii princezny Diany

V Americe se vydražila dosud neznámá fotografie princezny Diany  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Americe se vydražila dosud neznámá fotografie princezny Diany | foto: ČTK

AMHERST Dosud neznámá fotografie mladé princezny Diany z doby, kdy byla ještě Dianou Spencerovou, se vydražila ve Spojených státech za 18 306 dolarů (348 000 korun), více než se předpokládalo.

Zájem k černobílému snímku přitahuje skutečnost, že ho londýnský bulvární list Daily Mirror považoval za "nevhodný k vydání", nejspíš aby neuvedl do rozpaků britskou královskou rodinu.

"Not to be published"
Snímek pochází ze začátku roku 1981 a Diana je na něm zachycena patrně na horské chatě, jak se usmívá do objektivu pohodlně usazená na klíně neidentifikovaného mladého muže zhruba stejně starého jako ona, který si čte knihu. U okna stojí lahev whisky Johnnie Walker a přes celou fotku jsou naškrábána slova "not to be published" (nevydávat) tužkou, jakou v té době používali novinoví fotoeditoři.

ČTĚTE TAKÉ

Na zadní straně je datum 26. února 1981, tedy dva dny poté, co královský Buckinghamský palác oznámil zasnoubení prince Charlese a Diany Spencerové.

Její tehdejší zveřejnění by tak nejspíš uvedlo do rozpaků britskou královskou rodinu.

Princezna Diana a princ Charles na svatební fotografii v roce 1981, šaty Kate se prý údajně těmi Dianinými inspirují.

Podle Bobbyho Livingstonea z dražební síně RR Auctions ve městě Amherst ve státě New Hampshire pochází snímek ze soukromého archivu, který ho koupil před sedmi lety z fotobanky britského listu Daily Mirror.

Fotka s rozměry 20x25 centimetrů by se podle Livingstonea za běžných okolností prodala za zhruba 1000 dolarů (asi 19 000 korun), ale "kvůli tomu nápisu 'nevydávat' očekáváme, že se cena vyšplhá výš", řekl před dražbou.

Až po zásnubách
"Zachycuje okamžik, kdy už bylo oznámeno zasnoubení a tisk kolem Diany šílel - ale Daily Mirror se přesto rozhodl nevydat fotku, na níž je Diana v uvolněné pozici u někoho jiného, než u prince Charlese," řekl Livingstone.

Fotografie se spolu s dalšími dražila online a přihazování probíhalo od 17. ledna. Koupil ji jistý investor v realitách ze San Diega.

Princezna Diana zemřela po dopravní nehodě v Paříži v srpnu 1997 - rok poté, co se s princem Charlesem rozvedla. Bylo jí 36 let.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...