Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

V USA se oběsil bojovník za volný přístup k online informacím

Svůj mladý život ukončil oběšením internetový aktivista a zázračné dítě kybernetického věku Aaron Swartz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svůj mladý život ukončil oběšením internetový aktivista a zázračné dítě kybernetického věku Aaron Swartz. | foto: Wikimedia Commons

NEW YORK V New Yorku ukončil svůj mladý život oběšením internetový aktivista a zázračné dítě kybernetického věku Aaron Swartz.

Šestadvacetiletý mladík bojoval za neomezený přístup k informacím, za což si vysloužil četná obvinění a hrozící 35letý trest. Už ve 14 letech se podílel na vývoji prvních technologií RSS umožňujících uživatelům sítě přebírat novinky z webů, které často aktualizují obsah.

Tajné informace odkryty
Swartz pro mnohé fungoval jako motor snah o bezplatné zpřístupnění informací všeho druhu v síti internet. Veřejnosti tak například odkryl 19 milionů stránek ze spisů amerických soudů.

"Informace znamenají moc. Ale jako v případě každé moci jsou tu ti, kteří si je chtějí nechat pro sebe," napsal Swartz v online "manifestu" v roce 2008. "Jen ten, kdo je zaslepen lakotou, nenechá přítele kopírovat," zní jeho další myšlenka.

ČTĚTE TAKÉ

V roce 2011 byl Swartz v sérii obvinění nařčen mimo jiné z internetové krádeže. Z online archivu vědeckých článků JSTOR údajně postahoval na čtyři miliony příspěvků, které na internetu dál distribuoval. Za údajnou trestnou činnost mu hrozilo 35 let vězení a pokuta milion dolarů (19,2 milionu korun). Soud měl začít letos.

Swartz podle přátel i vlastních výpovědí na internetu trpěl depresí a trápila ho vznesená obvinění. V jeho brooklynském bytě ho našla oběšeného jeho dívka, která přivolala policii.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...