4. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Václav Pán: česká stopa v rejdišti tajných služeb i šéf Škodových závodů na Dálném východě

Václav Pán (1888–1982) byl v zahraničním odboji hned dvakrát – za první i druhé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Pán (1888–1982) byl v zahraničním odboji hned dvakrát – za první i druhé... | foto: ARCHIV VHÚ

PRAHA Václav Pán stihl do třicítky studovat ve třech metropolích Evropy spoluvlastnit rodinnou továrnu i projít boji první světové války. Po válce vedl Škodovy závody v Japonsku, Číně či Persii. Během druhé světové války sloužil v Lisabonu jako zpravodajec pod vedením legendárního Františka Moravce. Pro spory s komunistickým režimem se po válce usadil ve Francii, kde v roce 1982 zemřel.

Řada legionářů se zapojila také do druhého odboje. Mnozí z nich se však vděku osvobozené vlasti nedočkali. Jedním z nich byl i Václav Pán. Narodil se 16. září 1888 v tehdy samostatném Karlíně. Po maturitě v roce 1906 studoval v Londýně, Paříži a Berlíně. Již před 1. světovou válkou byl spolumajitelem rodinné továrny. Koncem roku 1914 narukoval do rakousko-uherské armády. V srpnu 1916 přešel jako záložní důstojník v Itálii na stranu dohodových mocností. Počátkem roku 1918 byl poslán do Francie a s 21. čs. střeleckým plukem se zúčastnil bojů na západní frontě. Prokázal mimořádnou odvahu a mimo jiné byl jako první čs. legionář vyznamenán rytířským stupněm Řádu Čestné legie. Do vlasti se vrátil v hodnosti kapitána a v lednu 1919 demobilizoval.

Banner kalendář hrdinů.

V meziválečném období úspěšně podnikal a ve 30. letech působil jako ředitel pobočky Škodových závodů v Číně, Japonsku, Persii a naposledy v Egyptě. Do řad čs. exilové armády vstoupil mezi prvními, v září 1939. Ústupových bojů v červnu 1940 se zúčastnil v řadách 1. čs. pěšího pluku. Po evakuaci do Velké Británie byl zařazen k vojenské zpravodajské službě plk. Františka Moravce. 

Ten jej na podzim téhož roku poslal jako čs. rezidenta do Lisabonu. Vzdálená země Iberského poloostrova se v té době stala důležitým bojištěm tajné války zpravodajských služeb. Pán měl však na starosti také další důležitou agendu – přes Portugalsko proudila například pomoc čs. exilové vlády českým vězňům koncentračních táborů. Aby balíčky došly svým adresátům, musela celá akce před slídivými zraky nacistických agentů vypadat jako iniciativa humanitárních organizací z neutrálních zemí. Pod krytím repatriačního úředníka britského konzulátu také pomáhal českým uprchlíkům, kterým se s nasazením života podařilo dostat přes okupovanou Evropu.

Počátkem roku 1943 se Pán stal styčným důstojníkem u štábu generála Eisenhowera a s krátkou přestávkou do konce války zastával ještě stejné místo u spojeneckého vrchního velení a u 21. skupiny armád. Již v exilu byl trnem v oku komunistům. Těsně po skončení války v květnu 1945 byl z politických důvodů postaven spolu s generály Ingrem, Moravcem a Neumannem mimo činnou službu. Do osvobozené vlasti se natrvalo již nevrátil a usadil se ve Francii. Zemřel v 94 letech 16. prosince 1982.

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz