9. srpna 2019 16:32, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve Francii zemřel český vozíčkář Langer, který se vydal na pouť dlouhou 3500 kilometrů

Milan Langer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Langer | foto: Facebook, Poutí k sobě

OLOMOUC Ve francouzské nemocnici ve středu večer zemřel vozíčkář Milan Langer, který se v březnu s partou přátel vydal z Olomouce na téměř 3500 kilometrů dlouhý pěší výlet do Španělska. Při cestě Langer vážně onemocněl a v červenci byla akce ukončena ve Francii. Úmrtí zakladatele spolku Trend vozíčkářů oznámili na facebookovém profilu organizátoři akce, která měla název Poutí k sobě.

Cílem dvousetdenního putování Langera a jeho přátel mělo být pobřeží Atlantického oceánu nedaleko španělského Santiaga de Compostela, které bylo dříve považováno za konec světa. 

Milan Langer v Melbourne
Milan Langer v Edenu, New South Wales

„Chci ukázat, že život i s těžkým fyzickým handicapem může být pestrý a bohatý. Jen musíme najít to správné tlačítko pro vypnutí telenovely v televizi a začít si ji psát sami svou fantazií. Nevymlouvat se. Pak už je jednoduché přiložit ruce k dílu,“ řekl v březnu novinářům Langer.

Po celou cestu do Španělska jej střídavě tlačili a tahali jeho přátelé, kteří na pěší výlet vyrazili bez doprovodného vozidla. Vše potřebné si nesli s sebou. Tělesný handicap podle Langera není ani tolik o omezení, je to spíš výzva. 

„Pokud mohu sloužit někomu jako inspirace, když má nějakou bolístku, že se mu něco v životě nedaří a on to přece dokáže, tak budu jedině rád. Je to přidaná hodnota k našemu putování,“ podotkl Langer, který byl upoután na vozíku kvůli svalové dystrofii.

ČTK