Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 103 let zemřel americký herec Kirk Douglas, proslavil se jako filmový Spartakus

Americký herec Kirk Douglas zemřel ve věku 103 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký herec Kirk Douglas zemřel ve věku 103 let. | foto: AP Photo

Los Angeles Ve věku 103 let zemřel ve středu americký herec, producent a režisér Kirk Douglas. Oznámil to jeho syn, rovněž herec, Michael Douglas. Jeho otec ztvárnil za svou dlouhou kariéru na osm desítek postav, ty nejslavnější v 50. a 60. letech minulého století. Před kamerou se ale objevoval i dlouho poté, co jeho kolegové odešli do důchodu.

„S obrovským zármutkem spolu se svými bratry oznamuji, že nás dnes ve věku 103 let opustil Kirk Douglas,“ uvedl Michael Douglas.  „Kirk žil dobrý život a zanechal nám filmové dědictví, které přetrvá budoucí generace,“ dodal s tím, že je „hrdým“ synem svého otce. „Byl rovněž filantropem, který pomáhal ostatním,“ uvedl také Michael Douglas.

Michael Douglas (vlevo) se svým otcem Kirkem Douglasem (vpravo) přichází na...
Herec Kirk Douglas (vlevo dole) s rodinou.

Na úmrtí hollywoodské legendy reagovala řada filmových tvůrců. „Kirk si udržel herecké charisma až do konce svého nádherného života a já jsem poctěn, že jsem mohl být malou částí jeho posledních 45 let,“ uvedl režisér Steven Spielberg a dodal: „Budou mi chybět jeho otcovské rady, jeho moudrost a odvaha.“

Herec Sylvester Stallone na sociální síti Instagram zveřejnil plakát ke slavnému filmu Šampion (1949), v němž Douglas ztvárnil roli boxera. „Poslední velikán z mých filmových hrdinů odešel do Věčné slávy. Skvělý umělec! Herce jeho druhu už nikdy neuvidíme!“ napsal k plakátu Stallone, hvězda série o boxerovi Rockym.

Na Douglase vzpomínají na sociálních sítích nejen slavné osobnosti ze světa filmu. „Byl talentovaným hercem, který opravdu miloval své řemeslo. A ještě více miloval svou rodinu. Ať odpočívá v pokoji,“ komentovala úmrtí bývalá světová tenisová jednička Billie Jean Kingová.

Kirk Douglas se narodil jako Issur Danielovitch (rusky Iser Danijelovič) v Amsterdamu ve státě New York do rodiny chudých židovských přistěhovalců z oblasti nynějšího Běloruska. Od mládí se věnoval divadlu, boxu a řecko-římskému zápasu. Absolvoval také hereckou průpravu na Americké akademii dramatických umění v New Yorku a v roce 1941 se objevil poprvé na Broadwayi. U filmu debutoval v roce 1946.

Douglas na sebe výrazně upozornil v roce 1949 hlavní rolí boxera v dramatu Šampion, za niž byl poprvé nominován na Oscara. Další dvě nominace na tuto cenu mu vynesly role ve filmech Město iluzí (1952) a Žízeň po životě (1956). Prestižní ceny se však dočkal až v roce 1995 za celoživotní dílo. Jednou z nejslavnějších Douglasových rolí je vůdce vzbouřených otroků Spartakus ve slavném stejnojmenném snímku z roku 1960.

Herec byl dvakrát ženatý. Jeden z jeho čtyř synů, Michael, tvoří s manželkou Catherine Zeta-Jonesovou prominentní hollywoodský pár.

Vizitka Kirka Douglase

 • Herec, producent a režisér Kirk Douglas patřil k legendám amerického i světového filmu a v jeho bohaté filmografii snad není žánr, který by nezkusil. Ačkoli do první hollywoodské herecké ligy patřil zejména v 50. až 60. letech minulého století, před kamerou stál i v novém století. Nestor hereckého klanu, z něhož se nejvíc proslavil jeho syn Michael Douglas, zemřel 5. února ve věku 103 let.
 • Nejslavnější rolí Kirka Douglase byl vůdce vzbouřených otroků Spartakus ze stejnojmenného snímku Stanleyho Kubricka. Tímto filmem z roku 1960 vyvrcholilo Douglasovo zářné herecké období, které koncem 40. let zahájil hlavní rolí boxera v dramatu Šampion, za niž byl poprvé nominován na Oscara. Další dvě nominace na nejprestižnější americké herecké ocenění mu vynesly role ve filmech Město iluzí (1952) a zejména Žízeň po životě (1956), životopisném dramatu o malíři Vincentu van Goghovi, natočeném podle stejnojmenného románu Irvinga Stonea. Slavné sošky se však Douglas dočkal až v roce 1995 za celoživotní dílo.
 • Kritikou oceňovaná psychologická dramata ale tvořila jen malou část Douglasovy filmografie, která čítá na devět desítek snímků. Díky drsné a ostře řezané tváři s výrazným důlkem na bradě, pronikavému pohledu, atletické postavě a rozložité chůzi byl nejčastěji obsazován do rolí tvrdých mužů. Právě v nich mohl uplatnit svou fyzickou kondici, získanou v mládí v ringu a později v armádě, jež Kirku Douglasovi umožnila hrát i dlouho poté, co jeho kolegové odešli na odpočinek.
 • Asi největší herecký sen se mu ovšem nesplnil. Měl v plánu převést na plátno dramatickou verzi románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven, v níž ztvárnil na divadle roli vzpurného pacienta Randla McMurphyho a získal k ní filmová práva. Podařilo se to až jeho synovi Michaelovi, který pak za pomoci režiséra Miloše Formana vytvořil v roce 1975 úspěšný film Přelet nad kukaččím hnízdem. Hlavní role však kvůli příliš vysokému Kirkovu věku (tehdy mu bylo již téměř šedesát) připadla Jacku Nicholsonovi.

 • Kirk Douglas se narodil 9. prosince 1916 jako Issur Danielovitch (rusky Iser Danijelovič) v Amsterdamu ve státě New York do rodiny chudých židovských přistěhovalců z oblasti nynějšího Běloruska. Od mládí se věnoval divadlu, boxu a řecko-římskému zápasu. Absolvoval hereckou průpravu na Americké akademii dramatických umění v New Yorku a v roce 1941 se objevil poprvé na Broadwayi.
 • Před kamerou debutoval v roce 1946 ve snímku Podivná láska Marty Iversové. Douglasova filmová dráha trvala přes 60 let, naposledy si zahrál v televizním snímku Empire State Building Murders (Vraždy v Empire State Building) z roku 2008.
 • Byl dvakrát ženatý, první svazek a herečkou Dianou Dillovou ve své době proslulému svůdníkovi, který také patřil k ideálům krásy dívek a žen, vydržel osm let a kromě Michaela se v něm narodil ještě Joel. Podruhé a naposledy vstoupil do stavu manželského v roce 1954 a u své druhé manželky Anne Buydensové už Kirk Douglas zakotvil. Také z tohoto manželství vzešli dva synové - Peter a Erik, který zemřel v roce 2004 na předávkování drogami.
 • "Měl jsem skutečné štěstí, když jsem před 63 lety potkal souzněnou duši. Věřím, že naše báječné manželství a naše rozhovory za úsvitu a za soumraku mi pomohly všechno přežít," uvedl Douglas na adresu své manželky při oslavě svých stých narozenin.
 • Douglas si stárnutí nepřipouštěl a až do pozdního věku si zachovával optimismus a chuť do života i do práce. Nezlomila ho havárie vrtulníku v roce 1991, při níž dva lidé zemřeli a on sám byl těžce zraněn, ani záchvat mrtvice o pět let později, po němž ztratil schopnost mluvit a řeč se mu vrátila až po dlouhém cvičení.
 • Radu pro dlouhověkost neměl, věřil však, že jeho přítomnost na světě měla nějaký smysl. "Jsem přesvědčen, že všichni jsme zde z nějakého důvodu. Přežil jsem havárii helikoptéry a mrtvici, abych na světě mohl činit ještě dobro, než ho opustím," řekl v roce 2016.
 • Herec, kterého řadili k hollywoodským ikonám typu Clarka Gablea, Spencera Tracyho či Garyho Coopera, byl autorem několika knih a v posledních letech života psal vlastní blog.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...