23. července 2015 17:45 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel filozof Aleš Havlíček, odborník na antiku a průkopnický nakladatel

Filozof Aleš Havlíček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filozof Aleš Havlíček. | foto: FF UJEP

PRAHA Ve věku 59 let ve středu náhle zemřel významný český filozof a nakladatel filozofické literatury Aleš Havlíček. Na svém webu to ve čtvrtek oznámila Česká platónská společnost, které Havlíček dlouhá léta předsedal. Kolegové Havlíčka oceňují nejen jako pedagoga, ale i člověka velkých morálních kvalit, hodnotí jeho přínos české filozofii.

„V docentu Aleši Havlíčkovi ztrácí univerzita člověka vysokých morálních kvalit, respektovaného kolegu, pedagoga a vědce naší Alma mater,“ uvedla na svých stránkách Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde byl Havlíček děkanem filozofické fakulty. Šéf ODS Petr Fiala na Twitteru ocenil Havlíčkovu „pokornou a velkou službu české filozofii a vzdělanosti“.

Otevřeným filozofem až po revoluci

Aleš Havlíček se narodil 15. ledna 1956 v Třebíči. Z vysokoškolských studií na ČVUT v Praze byl v roce 1980 vyloučen na podnět komunistické Státní bezpečnosti, protože se účastnil bytových seminářů vedených filozofem Ladislavem Hejdánkem. Určitý čas se živil jako topič a od druhé poloviny osmdesátých let se podílel na vydávání samizdatového časopisu Reflexe.

Filozofii se Havlíček mohl otevřeně věnovat až po revoluci, kdy si dodělal formální filozofické vzdělání. Zaměřoval se přitom zejména na antickou a politickou filozofii. Od začátku devadesátých let působil na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a byl také spoluzakladatelem nakladatelství Oikúmené, které zaměřením na filozofickou a teologickou literaturu pomáhalo po revoluci zmenšit výraznou publikační mezeru, jíž Česko na tomto poli oproti západním zemím mělo.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.