Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřela zpěvačka Roxette Marie Fredrikssonová. Bylo jí 61 let

Zpěvačka Marie Frederikssonová na pódiu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvačka Marie Frederikssonová na pódiu. | foto: ČTK

Stockholm Ve věku 61 let zemřela v pondělí zpěvačka Marie Fredrikssonová, která společně s Perem Gesslem tvořila kdysi populární švédské popové duo Roxette. Informoval o tom v úterý švédský list Expressen.

Podle deníku podlehla Fredrikssonová následkům svého dřívějšího závažného onemocnění. Zpěvačce byl již v roce 2002 odhalen nádor na mozku, absolvovala náročné operace a kapela poté přerušila svou úspěšnou kariéru, připomněla média.

Narodila se 30. května 1958 v Össjö. Začínala v punkové skupině Strul. Poté působila v kapele MaMas Barn, která se rozpadla krátce po vydání debutového alba v roce 1982. Talentu Fredrikssonové si následně všiml švédský zpěvák Lasse Lindbom, který také produkoval její první sólové album Het vind (1984).

Zpěvačka, skladatelka a pianistka Fredrikssonová kapelu Roxette založila v roce 1986 spolu s kytaristou a skladatelem Perem Gesslem. Díky svým melodickým popovým hitům byli Roxette považování za nástupce legendární švédské čtveřice ABBA. Skupina celosvětově prodala na 75 milionů desek a na přední místa hitparád pronikly její hity jako The Look, Joyride, Listen to Your Heart nebo It Must Have Been Love, který zazněl ve slavném filmu Pretty Woman.

Postavou křehká Fredrikssonová, jejíž image charakterizoval krátký blonďatý sestřih, zaujala kritiky i fanoušky zejména silou a zabarvením svého hlasu. I v době, kdy singly a desky Roxette dobývaly světové hitparády, souběžně vydávala švédsky zpívané sólové desky. „Dala mým písničkám výraz, bez ní by tak dobré nikdy nebyly. Má v hlase něhu, erotično i bezstarostné veselí,“ řekl o ní Gessle před lety v jednom rozhovoru.

Duo Roxette podle hudebních publicistů nepřišlo s ničím novým, jenom vsadilo na rychlejší i baladické písničky, přiostřené občas rockem, čímž si dovedlo získat poměrně široké spektrum posluchačů. Skupina několikrát koncertovala v ČR, poprvé to bylo v roce 1994, kdy švédské duo převzalo zlatou desku české firmy Monitor EMI za 50 000 prodaných nosičů a naposledy před čtyřmi lety v pražské O2 areně.

Zdravotní problémy

Zpěvačce byl již v roce 2002 odhalen nádor na mozku, absolvovala náročné operace a kapela poté přerušila svou úspěšnou kariéru. Fredrikssonová vyhledávala klid a začala malovat obrazy. K hudbě se vrátila v roce 2004, kdy vydala svoji první anglicky zpívanou sólovou desku The Change, kterou o dva roky později následovalo švédsky nazpívané album coververzí Min Bäste Vän. V roce 2009 obnovila spolupráci s Gesslem a Roxette se také vrátili na koncertní pódia. Poslední deska kapely s názvem Good Karma vyšla v roce 2016, poté skupina definitivně ukončila kariéru.

V roce 2003 obdržela spolu s Gesslem od švédského krále Carla XVI. Gustava řád za významný příspěvek ke kulturní reprezentaci země. Svoji úspěšnou hudební kariéru i osobní životní peripetie popsala Fredrikssonová v životopisné knize Listen To My Heart: Moje láska k životu, která vyšla v roce 2017.

Fredrikssonová byla vdaná, s klávesistou Mikaelem Bolyosem měla dceru a syna.

Švédská kapela Roxette.
Švédské duo Roxette.

Podívejte se na pět největších hitů Roxette zde.

Vizitka zpěvačky Marie Fredrikssonové

  • Švédská zpěvačka, skladatelka a pianistka Fredrikssonová proslula především jako hlas popového dua Roxette, které v roce 1986 založila spolu s kytaristou a skladatelem Perem Gesslem. Díky svým melodickým popovým hitům byli Roxette považování za nástupce legendární švédské čtveřice ABBA. Skupina celosvětově prodala na 75 milionů desek a na přední místa hitparád pronikly její hity jako The Look, Joyride, Listen to Your Heart nebo It Must Have Been Love, který zazněl ve slavném filmu Pretty Woman.
  • Za svůj název si skupina zvolila dívčí švédské jméno, které je zároveň názvem písničky Gessleho oblíbené kapely Dr. Feelgood ze 70. let. Duo Roxette podle hudebních publicistů nepřišlo s ničím novým, jenom vsadilo na rychlejší i baladické písničky, přiostřené občas rockem, čímž si dovedlo získat poměrně široké spektrum posluchačů. Skupina několikrát koncertovala v ČR, poprvé to bylo v roce 1994, kdy švédské duo převzalo zlatou desku české firmy Monitor EMI za 50.000 prodaných nosičů a naposledy před čtyřmi lety v pražské O2 areně.
  • Postavou křehká Fredrikssonová, jejíž image charakterizoval krátký blonďatý sestřih, zaujala kritiky i fanoušky zejména silou a zabarvením svého hlasu. I v době, kdy singly a desky Roxette dobývaly světové hitparády, souběžně vydávala švédsky zpívané sólové desky. "Dala mým písničkám výraz, bez ní by tak dobré nikdy nebyly. Má v hlase něhu, erotično i bezstarostné veselí," řekl o ní Gessle před lety v jednom rozhovoru.
  • Narodila se 30. května 1958 v Össjö. Začínala v punkové skupině Strul, kterou založila v roce 1978 se svým tehdejším přítelem. Poté působila v kapele MaMas Barn, která se rozpadla krátce po vydání debutového alba v roce 1982. Talentu Fredrikssonové si následně všiml švédský zpěvák Lasse Lindbom, který také produkoval její první sólové album Het vind (1984).
  • Zpěvačce byl již v roce 2002 odhalen nádor na mozku, absolvovala náročné operace a kapela poté přerušila svou úspěšnou kariéru. Fredrikssonová vyhledávala klid a začala malovat obrazy. K hudbě se vrátila v roce 2004, kdy vydala svoji první anglicky zpívanou sólovou desku The Change, kterou o dva roky později následovalo švédsky nazpívané album coververzí Min Bäste Vän. V roce 2009 obnovila spolupráci s Gesslem a Roxette se také vrátili na koncertní pódia. Poslední deska kapely s názvem Good Karma vyšla v roce 2016, poté skupina definitivně ukončila kariéru.
  • V roce 2003 obdržela spolu s Gesslem od švédského krále Carla XVI. Gustava řád za významný příspěvek ke kulturní reprezentaci země. Svoji úspěšnou hudební kariéru i osobní životní peripetie popsala Fredrikssonová v životopisné knize Listen To My Heart: Moje láska k životu, která vyšla v roce 2017.
  • Fredrikssonová byla vdaná, s klávesistou Mikaelem Bolyosem měla dceru a syna.
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum
SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum

Vyhrajte vibrátor nebo sadu venušiných kuliček od Sexshopik.cz a připravte se na slastné, vášnivé a hravé chvilky. Radost výhra přinese vám i partnerovi.