27. března 2017 8:52, aktualizováno  12:18 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Věra Špinarová zemřela. Bylo jí 65 let

Věra Špinarová při vystoupení na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věra Špinarová při vystoupení na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009. | foto: MAFRA

Ve věku 65 let zemřela v neděli v pražské motolské nemocnici Věra Špinarová. Minulý týden ve středu zkolabovala při koncertu v Čáslavi, měla zástavu srdce. Zpráva o úmrtí zpěvačky, která se se svým nenapodobitelným chraplavým hlasem pohybovala na hudební scéně více než půl století, zaplavila sociální sítě. Hudební kolegové a publicisté vyjadřují smutek a oceňují její talent.

Termín posledního rozloučení zatím není stanoven. Konat se bude v Ostravě, se kterou byla rodačka z Pohořelic u Brna po celý život spjata. Oznámil to zpěvaččin syn Adam Pavlík.

Špinarová zkolabovala při koncertu v rámci společného turné s Heidi Janků. Nevolno se jí udělalo už po druhé písni. Díky přítomnosti lékařky v sále a rychlému zásahu záchranářů jí byla okamžitě poskytnuta první pomoc a ve vážném stavu byla převezena letecky do motolské nemocnice.

Věra Špinarová na snímku z 12. května 2015.
Věra Špinarová v Ostravě (2011).

Zpěvačku proslavily písně jako Meteor lásky, Bílá jawa 250, Raketou na Mars, Měj mě rád nebo Jednoho dne se vrátíš. Mezi špičku domácí populární scény ji katapultovala nahrávka Music box z roku 1969, o tři roky později vydala své první album Andromeda. Poté vystupovala se skupinami Speciál a Notabene. Celkem vydala 13 desek.

Podle publicity Jiřího Černého její vokál představoval ojedinělý hlasový materiál. „Nepoznal jsem v české populární hudbě větší pěvecký samorost, než byla Věra Špinarová,“ řekl ČTK Černý. Podle něj bylo od Špinarové chytré, že nikdy nepodlehla volání Prahy, přestože měla nabídky z Rokoka a Semaforu.

Textař, hudebník a blízký spolupracovník Špinarové Petr Šiška prohlásil, že tak jak žila, tak také zemřela. „Odešla do toho rockového baru přímo ze scény,“ připomněl okolnosti jejího úmrtí. „Pro mě odešel největší hlas české hudební scény a své nejlepší texty jsem napsal právě pro ni,“ dodal.

Za vynikající zpěvačku s hlasem, který byl darem od boha, označila Špinarovou kolegyně Helena Vondráčková. Její razantní krásný hlas byl v tuzemské populární hudbě ojedinělý,“ uvedla Vondráčková.

„Je mi strašně smutno, je to veliká škoda. Za prvé jsme si moc rozuměly, jely jsme spolu dvě turné, a za druhé vidím, že už to padá v mém lese,“ řekla ČTK zpěvačka Petra Janů.

„Zabolelo to. Byla to úžasná zpěvačka. Především ale také synonymum pro ostravskou nepoddajnost,“ řekla ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová.

Smutek nad úmrtím zpěvačky v pondělí začali vyjadřovat i politici napříč politickým spektrem.

Nabídku na první nahrávku dostala Špinarová v 16 letech, stejně jako některé její kolegyně na sebe poprvé upoutala v soutěži pěveckých talentů. Klíčovou událostí v jejím životě se stalo angažmá u skupiny Majestic, kde se vystřídala s Marií Rottrovou. S kapelou nahrála svůj první singl Music Box, který ji vystřelil mezi špičku tehdejší populární hudby. Ve skupině potkala i svého prvního manžela Iva Pavlíka, v roce 1974 se jim narodil syn Adam. Největší slávu zažívala v 70. a 80. letech. Poté ale přišlo období, kdy uvažovala o konci kariéry, přišel rozpad manželství a problémy s alkoholem.

Všechno ale dokázala hodit za hlavu a v roce 2000 "restartovala“ svou kariéru. Její první album z „nové“ éry si hned koupilo přes 15.000 lidí, což jí vyneslo zlatou desku. S velkým ohlasem se setkalo i její první sólové turné s názvem Nadoraz 2010.

Loni v prosinci Špinarová oslavila pětašedesátiny, při té příležitosti jí vyšla kompilace s názvem Zóna lásky. Uzavírá ji melodie Ennia Morriconeho z filmu Tenkrát na západě, kterou textař Zbyšek Malý nazval Jednoho dne se vrátíš. „Herec Jiří Sovák mi před mnoha léty řekl: ?Kdyby měl každý zpěvák v repertoáru jednu jedinou píseň, u které by už při vyslovení jejího názvu bylo všem jasné, kdo ji zpívá, mohl by být šťastný. A vám se to podařilo. Když se řekne Jednoho dne se vrátíš, každý ví, že je to Špinarka,“ řekla tehdy ČTK zpěvačka.

„Jednoho dne se vrátíš, Věrko. Ostrava tě bude vždy milovat a my taky,“ uvedl v pondělí na facebooku zpěvák kapely Kryštof Richard Krajčo.

Hlas, bez kterého si český pop nelze představit

Věra Špinarová se na hudební scéně pohybovala více než půl století. Jejím poznávacím znamením byl chraplavý hlas, bez kterého si českou populární hudbu už ani nelze představit a který ji vždy tak trochu odlišoval od ostatních zpěvaček české popmusic. Její život i kariéra se občas ubíraly i zcela jiným směrem, než by si sama Špinarová představovala, a dokonce hrozilo, že její hvězda nadobro vyhasne.

V posledních letech rodačka z Pohořelic u Brna, která ale byla po celý život spojena s Ostravou, prožívala jednu z nejúspěšnějších etap svého života. Minulý týden ale při koncertu v Čáslavi zkolabovala a v neděli zemřela.

Špinarovou proslavily písně Meteor lásky, Bílá jawa 250, Raketou na Mars, Měj mě rád nebo zpívaná verze melodie z filmu Tenkrát na západě s názvem Jednoho dne se vrátíš. Dokázala bravurně zazpívat rock, blues i pop, na vrcholu kariéry se o ní říkalo, že má největší hlasový rozsah z tuzemských zpěvaček středního proudu. Největší slávu zažívala v 70. a 80. letech. Poté ale přišlo období, kdy uvažovala o konci kariéry, přišel rozpad manželství a problémy s alkoholem. Všechno ale dokázala hodit za hlavu a v roce 2000 "restartovala" svou kariéru.

Špinarová se narodila 22. prosince 1951 v Pohořelicích u Brna, většinu života ale prožila v Ostravě, kde se vyučila v oboru chemie-prádelní čištění. Osudem se jí ovšem záhy stala hudba. Několik let hrála na housle, poté přešla na kytaru, nakonec ale zvítězil zpěv. V 16 letech dostala nabídku na první nahrávku a poté vystupovala s několika kapelami. Stejně tak jako některé její kolegyně na sebe poprvé upoutala v soutěži pěveckých talentů.

Klíčovou událostí v jejím životě se stalo angažmá u skupiny Majestic, kde se vystřídala s Marií Rottrovou. Právě s Majesticem nahrála svůj první singl Music Box, který ji ještě jako mladičkou zpěvačku katapultoval mezi špičku tehdejší populární hudby. A v roce 1972 s Majestickem vydala první sólové album nazvané Andromeda. Ve skupině potkala i svého prvního manžela Iva Pavlíka. V roce 1974 se jim narodil syn Adam, manželství se ale později rozpadlo. Pavlík je nyní manželem zpěvačky Heidi Janků, se kterou Špinarová měla vyjet letos na podzim na velké turné.

Poté vydala několik desek a desítky singlů a její skupina Speciál měla například ještě v roce 1987 za měsíc 25 koncertů. Potom jich ale začalo ubývat a kapela se nakonec rozpadla. Špinarová se postupně stáhla do ústraní. Pozornost médií tak poutalo hlavně její druhé manželství se zpívajícím bubeníkem Vítězslavem Vávrou, které skončilo neslavně.

Podle Vávrovy verze to bylo hlavně kvůli společné lásce k alkoholu, což Špinarová odmítala. "Bydlela jsem v Ostravě, on v Praze. Bylo to zcela nefunkční manželství. S Víťou jsme se v podstatě o ničem nebavili, neměli jsme žádnou budoucnost," vysvětlila zpěvačka, která s pokorou přiznávala, že v určitém období života s alkoholem bojovala.

Zlom v jejím životě přišel, až když si ji v roce 2000 pod svá "ochranná křídla" vzala agentura podnikatele Václava Fischera. Špinarová se vrátila na pódia a její první album z "nové" éry, které obsahovalo staré hity, si hned koupilo přes 15.000 lidí, což jí vyneslo zlatou desku. Našla si také o dost let mladšího partnera a její úspěšný comeback vlastně trval až do její nečekané smrti.

S velkým ohlasem se setkalo její první sólové turné s názvem Nadoraz 2010, které absolvovala po českých i slovenských městech se skupinou svého syna Adama, který matce dělal i manažera. V uplynulých letech také absolvovala úspěšné koncertní šňůry s Petrou Janů. V roce 2011 vydala třídeskovou kompilaci s názvem Jednoho dne se vrátíš, která mapuje její největší hity z let 1970 až 2010, loni v prosinci vyšla u příležitosti jejích 65. narozenin kompilace s názvem Zóna lásky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz