17. září 2017 12:20, aktualizováno  13:38 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 66 let zemřel Petr Šabach, autor předlohy filmu Pelíšky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Petr Šabach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Šabach | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V sobotu zemřel spisovatel Petr Šabach, bylo mu 66 let. V neděli to řekl Lukáš Růžička z nakladatelství Paseka, které vydává Šabachovy knihy. Šabach je autorem mnoha románů a povídek. Velmi oblíbená je třeba povídková sbírka Hovno hoří, podle níž vznikl úspěšný film Pelíšky.

Nakladatelství Paseka o úmrtí informoval syn spisovatele Jan Šabach. „Petr Šabach zemřel doma, jak si přál. Na jeho přání bude rozloučení bez obřadu, jen v rodině,“ uvedl Růžička.

17.září 2017 v 13:06, příspěvek archivován: 17.září 2017 v 13:07

Petr Šabach popisoval léta totality s humorem, který současně nezatíral jejich zrůdnost. Bude tu velmi chybět. Upřímnou soustrast rodině. https://t.co/6bJdsxrQ1K

Petr Šabach se narodil 23. srpna 1951 v rodině vojáka z povolání. Již v 70. letech vycházely jeho povídky v časopisech a úplně první knihu, sbírku povídek Jak potopit Austrálii, vydal Šabach v roce 1986. To už měl za sebou všelijaká povolání - technický redaktor v Pragokoncertu, metodik kulturního domu, noční hlídač v Národní galerii nebo odborný referent Galerie hlavního města Prahy.

Petr Šabach
Ve věku 66 let zemřel spisovatel Petr Šabach (na snímku z 3. srpna 2011). Je autorem humoristických románů a povídek.

Následovaly knihy Hovno hoří, Opilé banány nebo Putování mořského koně. Jeho díla se stala námětem několika filmů, za nimiž stáli režisér Jan Hřebejk a scenárista Petr Jarchovský. Kromě Pelíšků to byla například Šakalí léta, Pupendo či U mě dobrý.

Hřebejk řekl, že bude vždy vzpomínat na procházky po pražských Dejvicích, při nichž Šabach jemu a Jarchovskému vyprávěl. „Skutečně nejvíc si ho vybavuji jako vypravěče. Měl jsem rád jeho humor, který byl stejný, jako lidé znají z jeho knih,“ uvedl Hřebejk.

17.září 2017 v 12:32, příspěvek archivován: 17.září 2017 v 13:04

Po těžké nemoci zemřel milovaný autor a kamarád Petr Šabach. Děkujeme za 20 let spolupráce. Upřímnou soustrast rodině. Tohle je na hovno. https://t.co/KgOoA9oftc

„Rád chodím na pivo a v hospodě vyslechnete spoustu historek. Hodně těch věcí je odposlouchaných. Vždyť já nejsem nic jiného než zloděj nejrůznějších příhod, které se snažím domýšlet,“ popsal před lety svou práci sám Šabach. „Mé spisovatelské cíle jsou celkem skromné - aby můj text alespoň pár lidí pobavil a abych se za něj nemusil stydět,“ řekl.

Jeho díla vycházejí již po více než dvě desetiletí v nakladatelství Paseka. Jeho ředitelka Anna Rezková Horáčková řekla, že úmrtím Šabacha přišla o rodinného přítele. „Můj táta byl Petrův velký kamarád. Je to rána nejen pro nakladatelství, ale hlavně osobní,“ uvedla. Ze Šabachových knih si nejvíce oblíbila asi Putování mořského koně. „Je to o tatínkovi na mateřské dovolené. Humor v téhle knížce je mi nejmilejší,“ dodala.

„Petr Šabach popisoval léta totality s humorem, který současně nezastíral jejich zrůdnost. Bude tu velmi chybět. Upřímnou soustrast rodině,“ uvedlo na twitteru ministerstvo kultury.

ČTK
  • 10Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!