21. června 2017 14:47 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 73 let zemřel filmový a televizní režisér Vladimír Drha

Vladimír Drha (snímek z června 2009) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Drha (snímek z června 2009) | foto: ČTK

PRAHA/BRNOPRAHA Ve věku 73 let zemřel v noci na středu filmový a televizní režisér Vladimír Drha. Ve středu to řekl Drhův blízký přítel herec Filip Rajmont. Drha v poslední době bojoval s rakovinou. Začínal jako dokumentarista, stihl se ještě přihlásit k československé nové vlně dokumentem O malém světě (1967). V roce 1981 natočil jako svůj celovečerní debut snímek Dneska přišel nový kluk.

Získal mnoho festivalových cen a udal tón celé vlně vznikajících českých filmů, jejichž mladí hrdinové kriticky pohlížejí na společnost.

Drha natočil mimo jiné s Janou Brejchovou film Citlivá místa, později točil i pohádky. Kromě filmu byl významnou osobností televizní dramatické tvorby.

V roce 1970 absolvoval pražskou FAMU a dokumentu, s nímž začínal, se věnoval i později. V roce 1999 jeho celovečerní dokument Velká pardubická koňská opera získal Velkou cenu a Cenu za nejlepší dokument na MFF sportovních filmů v Liberci.

Jeho hraná filmová tvorba byla násilně přerušena uprostřed natáčení debutu Návštěvy podle Zdeny Salivarové počátkem roku 1970. Film zůstal nedokončen, a jako jediný barrandovský snímek se v archívu nedochoval. K hranému filmu se Drha dostal až po desetileté nucené přestávce.

V roce 1980 debutoval hranou povídkou Věrné milování z triptychu Jak rodí chlap a o rok později natočil zmíněný první celovečerní film. Na jemnou kritickou linii těchto příběhů z tehdejší české současnosti navázal tragikomediemi Do zubů a do srdíčka (1985), Mezek (1985) nebo Muka obraznosti (1989) podle knihy Vladimíra Párala.

Po letech, kdy se věnoval televizní tvorbě a filmovým pohádkám, se k filmu vrátil snímkem Početí mého mladšího bratra (2000). Jeho poslední film byl Anglické jahody, které natočil v roce 2008.

Drhovy televizní snímky podle odborníků patřily k vrcholu českého televizního filmu 80. let. Tvoří je snímky Chladna zrána, Radostné události a Restaurace, k nimž v následujícím desetiletí přiřadil mimo jiné dvoudílného Čechovova Racka, televizní film Na krásné vyhlídce či snímky Král a blázen nebo Nejsem svůj pes. K poslední Drhově tvorbě patřily divácky úspěšné seriály Rodinná pouta či Ulice.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz