5. ledna 2018 15:14, aktualizováno  16:19 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 73 let zemřel slovenský herec Marián Labuda

Marián Labuda v roce 2005. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marián Labuda v roce 2005. | foto: MAFRA

BRATISLAVA/PRAHA Ve věku 73 roků zemřel v jedné z bratislavských nemocnic známý herec Marián Labuda. Informoval o tom server Aktuality.sk s odvoláním na zdroj blízký rodině. Do myslí diváků se zapsal mimo jiné jako řidič nákladního automobilu Pávek, který s sebou vozil závozníka Otíka ve filmu Vesničko má středisková, či z jiného filmu režiséra Menzela Obsluhoval jsem anglického krále.

Podle informací serveru tvnoviny.sk herec chtěl vyjet autem z garáže, a když do vozu nastupoval, ztratil vědomí. Jeho manželka okamžitě zavolala záchranku. Na pomoc jí přispěchal kolemjdoucí muž, který za asistence operátora záchranné služby začal umělce oživovat. V oživovaní ho pak vystřídali záchranáři, ale bohužel neúspěšně, uvedl server. Herec dlouhé roky trpěl cukrovkou.

Marián Labuda v roce 2005.
Marián Labuda si s Bolek Polívkou zahrál ve filmu Roaming,

Labuda se narodil 28. října 1944 v Hontianských Nemcích. Vystudoval divadelní fakultu Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Po studiu nastoupil do Slovenského národního divadla. V roce 1968 spoluzakládal bratislavské Divadlo na korze, po jeho zákazu přešel do souboru Nové scény.

Nejvíce seděly Labudovi role komické až tragikomické, vypracoval se ale až k velkým dramatických úlohám. Na herce byl poměrně malý, přesně to ale dovedl nakonec proměnit ve svou velkou přednost.

Od roku 1990 působil v činohře Slovenského národního divadla, pravidelně se ale objevoval i na českých scénách, mimo jiné v Národním divadle v Brně, Divadel na Vinohradech či Městském divadle Zlín. Jeho největší role pak možná přišla v komedii režiséra Jiřího Menzela se scénářem Zdeňka Svěráka  Vesničko má středisková. I díky výkonu Mariána Labudy byl snímek z roku 1985 nominován na Oscara.

V roce 2014 oznámil, že s herectvím končí, především díky zhoršujícímu se zdravotnímu stavu, který mu již neumožňoval odehrát celé divadelní představení. Sám ale říkal, že herec nikdy nekončí, pokud vyloženě nemusí.

Labuda byl s podezřením na mrtvici hospitalizován v červenci 2016, tehdy se ale obavy nepotvrdily a herec pobyl v nemocnici po necelý týden.

„V Čechách by mi na pohřeb přišlo lidí víc.“

Na hercův pozitivní vztah k Česku upomíná server teraz.sk.  Slovenský Kruh přátel české kultury jmenoval neoficiálně Labudu velvyslancem slovenského herectví v Čechách. Sám Labuda to přičítal faktu, že československou vzájemnost hlásal dlouhé roky.

Bylo to i na území České republiky, kde prošel jednou z nejvíce traumatizujících zkušeností ve svém životě. V roce 2005 nedaleko Velké Bíteše se narazil na zledovatělé silnici do dvou žen, které nehodu nepřežily. Pro Labudu to skončilo podmínečným trestem odnětí svobody na deset měsíců a zákazem řízení motorového vozidla.

Přesto choval k Česku velice vřelý vztah. V roce 2009 si v talk show Karla Šípa dokonce posteskl, že má-li zemřít, pak raději v Česku. „Určitě by mi tu přišlo na pohřeb víc lidí,“ glosoval tehdy vztah Čechů k němu.

Nenahraditelný, řekl o něm Kiska

Úmrtí populárního herce zasáhlo i řadu osobností slovenské politiky a divadla. Slovenský prezident Andrej Kiska uvedl, že Labuda byl neopakovatelný a nenahraditelný umělec. Měl nejen talent, ale i odvahu. Ozval se vždy, když bylo třeba, uvedl na sociální síti facebook.

Kiska připomněl, že Labuda stál na tribuně i v listopadu 1989. „V době, kdy nebylo vůbec jasné, jak to celé dopadne,“ dodal prezident.

Premiér Robert Fico přijal zprávu o tom, že „nás opustil další z hereckých velikánů“, s velkým zármutkem. „Jeho herecké umění jsme všichni obdivovali v nespočetném množství slovenských filmů i na prknech, která znamenají svět,“ uvedl Fico. Také on zdůraznil, že Marián Labuda patřil k umělcům, kteří se „nikdy nebáli vyslovit svůj názor i na společenské a politické události a aktivně se podílel na formování svědomí společnosti“.

Marián Labuda

Marián Labuda

Herec Martin Huba podle serveru SME.sk řekl, že Labuda byl „neobyčejně citlivý člověk a ctil život. „Patří mezi ty vzácné lidi, kteří náš život nesmírně obohatili,“ poznamenal Huba. Další slovenský herec a také ředitel bratislavského Divadla Aréna Juraj Kukura označil Labudův odchod za velkou ztrátu. „Takových lidí, jako je Marián Labuda, si musíme mimořádně vážit,“ dodal Kukura.

Herečka Emília Vašáryová řekla, že Labuda byl jejím velkým přítelem a zpráva o jeho úmrtí ji velmi zasáhla. „Ještě před pár dny jsem ho nechala pozdravovat, jeho paní tehdy říkala, že je na tom obstojně. Jeho smrt tedy byla velmi náhlá, je mi to velmi líto, patřil mezi mé nejoblíbenější herce,“ poznamenala Vašáryová.

„Je to šokující zpráva, stalo se to velmi nenadále. Marián byl mým přítelem, hereckým partnerem a talent, na který se, doufám, nezapomene,“ připojila se k vyjádřením obdivu i zármutku další ze slovenských hereckých legend Milan Lasica.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz