Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 76 let zemřel profesor Ivan Netuka, bývalý děkan Matematicko-fyzikální fakulty UK

Profesor Ivan Netuka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesor Ivan Netuka. | foto: Univerzita Karlova

Praha Ve věku 76 let ve středu zemřel profesor a emeritní děkan Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Ivan Netuka. Fakulta o tom informovala na svém webu. Netuka na MFF UK učil 50 let, šest roků byl jejím děkanem. Byl členem řady dalších akademických institucí a také předsedou Grantové agentury ČR. Získal řadu domácích i zahraničních ocenění.

„Odchodem Ivana Netuky ztrácíme vynikajícího pedagoga, významného vědce s mezinárodním renomé, výborného organizátora a obětavého kolegu. Jeho všestranná činnost zanechává hlubokou stopu v životě Univerzity Karlovy, naší fakulty i akademické a matematické komunity v naší zemi,“ uvedl děkan MFF UK Mirko Rokyta.

Netuka se narodil 7. července 1944 v Hradci Králové. Vystudoval aplikovanou matematiku na MFF UK. V roce 1978 se habilitoval, o sedm let později mu byla udělena vědecká hodnost doktor fyzikálně-matematických věd a v roce 1986 byl jmenován profesorem. „Stal se mezinárodně uznávaným odborníkem v matematické analýze, předním představitelem pražské školy teorie potenciálu a autorem či spoluautorem monografií a významných matematických prací,“ uvedla fakulta.

Na MFF byl Netuka v letech 1979 až 1982 proděkanem, později zástupcem děkana a proděkanem pro vědeckou činnost a zahraniční styky, od roku 1999 pak šest let děkanem. V letech 1986 až 1990 a 2006 až 2012 byl ředitelem Matematického ústavu Univerzity Karlovy.

Stal se také korespondentem Bavorské akademie věd, opakovaně pak členem Vědecké rady Univerzity Karlovy i dalších vědeckých rad. Byl členem Akademického sněmu Akademie věd ČR, působil v Radě Matematického ústavu AV. Od roku 2003 byl členem a od roku 2017 předsedou Grémia Akademie věd pro vědecký titul doktor věd. V roce 2017 se stal místopředsedou Vědecké rady Akademie věd ČR.

V roce 2018 byl vládou jmenován do předsednictva Grantové agentury ČR, od roku 2014 stál v jejím čele.“Profesor Ivan Netuka zanechal v GA ČR nesmazatelnou stopu, a to nejen díky svým výsledkům v předsednictvu, z kterých GA ČR čerpá a na které navazuje dodnes, ale také jako vynikající a pracovitý člověk, který šel ostatním příkladem a který svým osobním a lidským přístupem dokázal budovat kolem sebe jedinečné nejen pracovní prostředí,“ uvedla agentura na swém webu.

Netuka byl držitelem například francouzského vyznamenání Rytíř řádu Akademických palem, Rakouského řádu za vědu a umění 1. třídy, Zlaté pamětní medaile Univerzity Karlovy nebo Čestné oborové medaile Bernarda Bolzana za zásluhy v matematických vědách Akademie věd České republiky.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...