18. května 2018 19:51 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 76 let zemřela bývalá předsedkyně europarlamentu Fontaineová

Zemřela bývalá předsedkyně europarlamentu Nicole Fontaineová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemřela bývalá předsedkyně europarlamentu Nicole Fontaineová. | foto: ČTK

PAŘÍŽ Ve věku 76 let ve čtvrtek zemřela bývalá předsedkyně Evropského parlamentu Nicole Fontaineová. Informovala o tom dnes agentura AFP. Francouzská politička byla jednou z pouhých dvou žen, které v čele europarlamentu usedly.

Fontaineová byla v letech 1984 až 2002 a 2004 až 2009 europoslankyní, od července 1999 dva a půl roku Evropskému parlamentu předsedala. Kromě ní stanula v čele sboru již jen jedna žena: v letech 1979 až 1982 předsedala europoslancům Simone Veilová, která zemřela loni v červnu. Fontaineovou v roce 2002 ve funkci nahradil Ir Pat Cox.

V letech 2002 až 2004 působila Fontaineová v druhé vládě Jeana-Pierra Raffarina na ministerstvu hospodářství, kde byla zodpovědná za průmysl.

Pověst energické ženy si vysloužila už koncem 70. let, kdy jako členka rady pro národní vzdělávání hájila, i v pouličních demonstracích, zájmy katolické církve.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz