Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Karel Gott. Přečtěte si, jaký byl život legendárního zpěváka

Lidé

  10:17
PRAHA - Ve věku 80 let zemřel v úterý krátce před půlnocí zpěvák Karel Gott. Zemřel doma v kruhu své rodiny, řekla jeho manželka Ivana Gottová. Gott v polovině září oznámil, že trpí akutní leukémií a ambulantně se léčí ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Se zdravotními problémy bojoval i v roce 2016, v listopadu předchozího roku mu bylo diagnostikováno nádorové onemocnění mízních uzlin.

Karel Gott foto: Schmiedberger

Výběr Gottových citací a výroků o něm

"Štěstí, že se Karel Gott narodil tam, kde se narodil. Žít tady a umět dokonale anglicky, bylo by nás hodně bez práce." (britský zpěvák Cliff Richard/z knihy Posel dobrých zpráv)

"Karel Gott, ten pro naši zemi znamená totéž, co Karlův most." (tehdejší ministr kultury Pavel Dostál při obhajobě Gottovy účasti na Expo 2000/z knihy Posel dobrých zpráv“

"Štěstí v pozemském životě spočívá pro mě v čekání na věčný život v Boží kráse, a tím na vstup do absolutna a transcendentálna. Ale pro případ, kdyby to s tou věčností náhodou neklaplo, tak žiju pro jistotu na plné pecky každý den." (Gott v knize Jak to vidí Gott/1992)

"Karel udělal pro naši zábavnou hudbu opravdu mnoho a nebýt jeho, jistě by ještě spousta lidí na celém světě nevěděla, kde leží a kam patří stověžatá Praha..." (zpěvák Jiří Korn)

„S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera (v úterý), krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny,“ sdělila Gottová.

Karel Gott je nejslavnějším českým zpěvákem populární hudby. Vydal skoro tři stovky alb, první už v roce 1965, na svém kontě má desítky milionů prodaných desek. Své poslední album s názvem Ta pravá vydal loni. Populární je též v Německu či Rusku.

Držitel 41 Zlatých Slavíků

„Být stále mlád to bych si přál, být stále mlád. Vzepřít se jednou provždy kalendáři. Jen mládí, nikdy stáří. Být stále mlád zkouším to dál, být stále mlád. I přes ty známky času ve své tváři, být stále mlád,“ zpívával Karel Gott v písni Být stále mlád.

Předělávku Forever Young od skupiny Alphaville opatřil českým textem Eduard Krečmar a píseň pochopitelně nemohla chybět na žádném Gottově koncertě. Však byl také držitel neuvěřitelných 41 Zlatých/Českých Slavíků mlád až do poslední chvíle. Připomeňme si významné milníky jeho života.

„Ani tentokrát jsem s tak dobrým volebním výsledkem nepočítal,“ uvedl Gott,...
V historii ankety popularity, která od roku 1962 do roku 1991 nesla název Zlatý...

Karel Gott, zpěvák s takovými vznosnými přezdívkami jako Zlatý hlas Prahy, Božský Karel, Mistr nebo Zlatý slavík, se narodil 14. července 1939 v plzeňské porodnici rodičům Marii a Karlovi. S matkou měl dobré vztahy, ale s otcem, který pracoval například ve Škodových závodech, na ministerstvu těžkého strojírenství či dva roky jako ředitel závodu Janky Radotín, si příliš nerozuměl.

Rodina Gottových se v roce 1945 přestěhovala z Plzně do Prahy. Malý Karel už od mládí projevoval výtvarné sklony, které v něm jen podporovala matka Marie. V roce 1954 pak logicky zkusil přijímací zkoušky na Uměleckoprůmyslovou školu (UMPRUM), kam ale nebyl přijat. Chlapec se, možná trochu ze zoufalství, vyučil montérem a začal pracovat v ČKD. Ten zbytek volného času, který mu práce skýtala, věnoval tréninku zpěvu.

Zúčastňoval se různých pěveckých soutěží a právě to mu otevřelo dveře do hudebního světa. Výhry v nich mu umožnily pravidelně hostovat s Orchestrem Karla Krautgartnera nebo mít angažmá v kavárně Vltava s orchestrem Oty Rédla.

Zpěv mu učaroval natolik, že se rozhodl opustit zaměstnání a zapsal se na pražskou Státní konzervatoř. Debakl z UMPRUMu se neopakoval, Karel se na školu dostal. Studoval zde zpěv pod vedením Konstantina Karenina, operního tenoristy a žáka známého ruského pěvce Fjodora Šaljapina. Tou dobou začal spolupracovat s orchestrem Karla Vlacha, se kterým se zúčastňoval i svých prvních televizí přenášených vystoupení.

Velký obrat v Karlově životě nastal v roce 1962. To totiž dostal nabídku na angažmá do divadla Semafor a v tom samém roce vyhrál rozhlasovou hitparádu s písní Až nám bude dvakrát tolik. Tu nazpíval jako duet se zpěvačkou Vlastou Průchovou. V roce 1963 Karel Gott vyhrál poprvé Zlatého slavíka (šlo o druhý ročník soutěže) s písní Sněhem oči zaváté.

V roce 1964 vychází jedna z nejznámějších Gottových písní - rokenrolový Trezor. Roku 1967 se rozpouští divadlo Apollo bratrů Štaidlových, které Gott spoluzaložil a působil zde od jeho založení v roce 1965. Zpěvák následně odchází na několik měsíců trvající angažmá do USA. Tam se mu dařilo stejně jako Waldemaru Matuškovi, který obdobné turné podnikl před ním.

Gottovu zahraniční kariéru nastartovala i dnes populární evropská pěvecká soutěž Eurovize (Eurovision Song Contest), které se zúčastnil roku 1968. Zpěvák tenkrát bojoval v barvách Rakouska, když zazpíval píseň Tausend Fenster (Tisíce oken). Československo se soutěže nezúčastnilo vůbec. Ve stejném roce také za přispění Karla Svobody vznikla píseň Lady Carneval. Ze spolupráce tandemu Svoboda - Gott vzešly například ještě písně Mistrál, Nápoj lásky č. 10 nebo Čau lásko.

V letech 1971 a 1972 vyjel Karel Gott na svá první velká evropská turné. V roce 1973 zpěvák začal se svou tradicí vánočních koncertů. 

Karel filmový

Gott se objevil i v celé řadě českých filmů a seriálů. Přinášíme výběr:

  • Propůjčil hlas Karlu Fialovi ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)
  • Kdyby tisíc klarinetů (1968) - role zpěváka Benjamina Nováka
  • Strasti otce vlasti (1969) - role trubadúra
  • Hvězda padá vzhůru (1974) - role Jiřího Švandy
  • Romance za korunu (1975) - Gott hrál sám sebe
  • Z pekla štěstí 2 (2001) - dvojrole Boha i Lucifera

V sedmdesátých letech také vychází celá řada Gottových hitů - Kávu si osladím, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, Je jaká je, Cítím, Zloděj dobytka a další. V roce 1977 získal titul zasloužilý umělec.

Vrchol popularity Karla Gotta přichází v osmdesátých letech. Zpěvák koncertuje v Česku i po celé Evropě. Populární je zvláště v Německu. Má to i svou stinnou stránku - právě v Německu si Gott získává celou řadu fanynek, včetně mediálně slavné a „posedlé“ Hannelore Uhlové, na kterou musel v roce 2007 podat žalobu kvůli pronásledování.

Dne 30. dubna roku 1985 získává Gott nejvyšší vyznamenání, jaké se udělovalo za zásluhy v oblasti umění, a to titul národní umělec. V roce 1989 ukončil Ladislav Štaidl svou Skupinu Ladislava Štaidla. Zpěváka od té doby doprovázel ve stejném roce založený Orchestr Karla Gotta, pod vedením Pavla Větrovce.

Na začátku devadesátých let uvažoval Gott o konci hudební kariéry. Podpora fanoušků byla ale taková, že si zpěvák konec rozmyslel. V lednu roku 1993 založil spolu s Františkem Janečkem agenturu Goja. V devadesátých letech se Gott také začal více věnovat své vášni - malování.

V novém tisíciletí

Roku 1996 byla obnovena anketa Český slavík, která navázala na Zlatého slavíka. Gott získal s velkým náskokem první místo. Tuto pozici si udržel, kromě let 1998 a 2012, až do poslední ankety v roce 2017, kdy dostal svou již 42. sošku. Na přelomu tisíciletí Gott dosáhl vrcholu své koncertní kariéry, když vystoupil v roce 2000 ve slavné newyorské Carnegie Hall (kam se navíc v roce 2005 ještě jednou vrátil).

28. října roku 2009 získal Karel Gott Medaili za zásluhy I. stupně, kterou mu předal prezident České republiky. Mezi roky 2015 a 2016 Karel Gott bojoval s rakovinou mízních uzlin. Z té se vyléčil, ale lékaři od té doby bedlivě monitorovali jeho stav.

Kvůli akutnímu zápalu plic musel Karel Gott zrušit své vystoupení na festivalu Benátská noc! ve čtvrtek 25. července. Koncertem chtěl oslavit své 80. narozeniny.

Poslední singl Karla Gotta:

Některé z hitů Karla Gotta:

Být stále mlád (1999)
Trezor (1964)
Jdi za štěstím (1977)
Včelka Mája (1980)
Zvonky štěstí (1985)
Stokrát chválím čas (1982)
Nestarej se kamaráde (1982)
Ráno jedu dál (1986)
Lásko má (1982)
Z dávných dnů (1987)
Zůstanu svůj (1989)
Pábitelé (1988)
Když muž se ženou snídá (1992)
Ta pravá (2018)
Země vstává (2016)
Jen se hádej (1976)
Kávu si osladím (1972)
Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? (1975)

Karel Gott bojoval s vážnými zdravotními problémy již v roce 2016

  • V listopadu 2015 lékaři Gottovi diagnostikovali nádorové onemocnění mízních uzlin. Chorobu objevili při operaci náhlé příhody břišní, které se zpěvák podrobil několik dní předtím v Institutu klinické a experimentální medicíny. Gott ihned zahájil cílenou onkologickou léčbu na hematologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice, celkem do konce února 2016 absolvoval šest chemoterapií a 18. března oznámil, že nádorové onemocnění vymizelo.
  • Začátkem května 2016 podstoupil Karel Gott plánovanou operaci břicha, do nemocnice se vrátil ještě 13. února 2017 kvůli akutní střevní neprůchodnosti způsobené srůsty.
  • K vystupování na veřejnosti se Gott vracel jen pomalu, ještě koncem listopadu 2015 nicméně za mohutných ovací osobně převzal čtyřicátého Zlatého (či Českého) slavíka. Později se svěřil, že návrat bude trvat dlouho. "Moji lékaři mi však slíbili, že se mi hlas vrátí, stejně jako ostatní životní síly. K tomu je ale ještě dlouhá cesta," řekl v prosinci 2015.
  • Jedním z prvních Gottových veřejných vystoupení byla 1. září 2016 účast na představní nového automobilu Škoda Kodiaq v Berlíně, 10. října téhož roku pak zpíval v pražské Malostranské besedě, o dva dny později představil album s názvem 40 slavíků, na kterém jsou vedle osvědčených hitů i dvě novinky, a 15. října 2016 zpíval na koncertu "Český mejdan s Impulsem" v O2 areně. V květnu 2017 se vrátil i na velké pódium, a to koncertem Karel Gott still aLIVE v Divadle Hybernia.
  • Loni v únoru byl Gott hospitalizován kvůli silné chřipce ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Z důvodu nemoci zrušil například vystoupení na plese v Českých Budějovicích i na Česko-Slovenském plese v pražském Obecním domě. Po propuštění z nemocnice jeho mluvčí Aneta Stolzová oznámila, že se cítí dobře a nemusí zrušit žádné naplánované vystoupení. Například loni 12. června vystoupil za doprovodu Boom!Bandu Jiřího Dvořáka na samostatném koncertě ve vyprodané pražské O2 areně.
  • Karel Gott letos 14. července oslavil osmdesátiny. Gottovo jubileum měl původně doprovázet narozeninový koncert v pražské O2 areně. Zpěvák ho však zrušil, jeho mluvčí to zdůvodnila Gottovou oslabenou imunitou.
  • Letos v červenci Gott kvůli akutnímu zápalu plic zrušil své vystoupení na festivalu Benátská! v Liberci, které mělo být jeho posledním letošním veřejným vystoupením. Na festivalu chtěl oslavit své 80. narozeniny.
  • Letos 12. září Gott na svém facebooku uvedl, že trpí akutní leukémií a ambulantně se léčí ve Všeobecné nemocnici v Praze. "Zhruba před rokem a půl se u mě objevila porucha krvetvorby v podobě myelodysplastického syndromu," uvedl Gott a doplnil, že i přes několik druhů léčby přešlo toto onemocnění v uplynulých měsících v akutní leukémii.
Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!