5. března 2019 9:45 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 82 let zemřel bývalý německý ministr zahraničí Klaus Kinkel

Klaus Kinkel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klaus Kinkel | foto: https://de.wikipedia.org/wiki/Klaus_Kinkel#/media/File:Klaus_Kinkel_CJD_Koenigswinter_2005_(Ausschnitt).jpg

PRAHA Ve věku 82 let zemřel bývalý německý ministr zahraničí Klaus Kinkel, uvedla agentura DPA. Politik liberální Svobodné demokratické strany (FDP) úřad zastával v letech 1992 až 1998, tedy i v době jednání o československo-německé smlouvě z roku 1992 a česko-německé deklaraci z roku 1997.

O pondělním úmrtí někdejšího předsedy FDP dnes informoval agenturu DPA stávající šéf nyní opoziční parlamentní strany Christian Lindner s odvoláním na rodinu zesnulého politika. DPA napsala, že pohřeb se uskuteční na Kinkelovo přání v nejužším kruhu.

Kinkel patřil mnoho let k nejbližším spolupracovníkům někdejšího dlouholetého ministra zahraničí spolkové republiky Hanse-Dietricha Genschera (FDP), po němž v roce 1992 vedení ministerstva převzal. Kinkel byl rovněž vicekancléřem v tehdejší konzervativně-liberální vládě Helmuta Kohla. Právník Kinkel zastával předtím také post ministra spravedlnosti.

Podpis Klause Kinkela je i pod Česko-německou deklarací o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji. Za ČR ji 21. ledna 1997 podepsali také premiér Václav Klaus a ministr zahraničních věcí Josef Zieleniec a za Německo kancléř Helmut Kohl. Cílem deklarace bylo zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi a zmírnit napětí, jehož kořeny sahaly do druhé světové války.

Když se Kinkel stal v květnu 1992 ministrem zahraničí, ve svém prvním parlamentním vystoupení v této funkci obhajoval v ratifikační rozpravě Spolkového sněmu smlouvu o dobrém sousedství a přátelské spolupráci mezi Československem a sjednoceným Německem.

V lednu 2017 Kinkel českým novinářům řekl, že deklarace z roku 1997 pomohla zvednout stín minulosti ze vztahů obou zemí a zbavila je tak jitého napětí a křečovitosti. „Tenkrát bylo ještě ve vztazích citelné napětí. Jednání bylo velmi složité a jsem vděčný za to, že se to podařilo,“ řekl tehdy. Prohlásil také, že vztahy Čechů s Němci se nadále zlepšují i přes rozdílný postoj obou zemí k migrační krizi.

ČTK