6. dubna 2018 8:19 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 82 let zemřel Isao Takahata, japonský tvůrce animovaných filmů

Japonský tvůrce animovaných filmů Isao Takahata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonský tvůrce animovaných filmů Isao Takahata | foto: ČTK

TOKIO Takahata zemřel v nemocnici v Tokiu, kde byl hospitalizován kvůli rakovině plic, oznámilo studio Ghibli. Smuteční obřad je naplánovaný na 15. května.

Takahata se proslavil zejména filmem Hrob světlušek (1988), což je příběh o dvou sirotcích, kteří se snaží přežít hrůzy druhé světové války. Jeho nejnovější film Příběh o princezně Kaguje (2013) byl nominován na Oscara za nejlepší animovaný film.

Takahata se narodil v prefektuře Mie. Svou kariéru ve filmovém průmyslu započal ve studiu Tóei v roce 1959, kde se také potkal se svým dlouholetým kolegou a rivalem Hajaem Mijazakim, s kterým v roce 1985 založil studio Ghibli.

Tisk světoznámé a uznávané tvůrce často označoval za přátele, kteří jsou zároveň rivalové.

V průběhu své dlouhé kariéry Takahata režíroval a produkoval více než dvacet filmů; mimo jiné psychologické romantické drama (Střípky minulosti), rodinnou komedii (Mí sousedé Jamadovi) a ekologický dobrodružný film (Pom poko).

ČTK