3. října 2017 16:13 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 83 let zemřel bývalý irácký prezident Džalál Talabání

Bývalý irácký prezident Džalál Talabání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý irácký prezident Džalál Talabání. | foto: Reuters

Bagdád  Ve věku 83 let zemřel bývalý irácký prezident Džalál Talabání, který byl v čele země v letech 2005 až 2014. Šlo o prvního nearabského prezidenta v zemi. Původem byl Kurd.

Prezidentská funkce je v Iráku valnou měrou ceremoniální. Talabání ale vždy platil za osobnost udržující v rovnováze vztahy mezi ústřední vládou v Bagdádu, v níž dominují šíité, a Kurdy. Právě tyto vztahy se v posledních týdnech výrazně zhoršily. Kurdští představitelé proti vůli Bagdádu vypsali letos referendum o nezávislosti oblasti na severovýchodě Iráku, kterou podpořilo 90 procent voličů.

Talabání poslední roky svého druhého prezidentského mandátů trávil spíše v pracovní neschopnosti. V prosinci 2012 utrpěl mozkovou mrtvici a jeden a půl roku se léčil v Německu. Při návratu ho čekala země v krizi, kdy extremisté z hnutí Islámský stát ovládli rozsáhlá území na severozápadě Iráku.

Poslední část svého života strávil Talabání opět v Německu, kde i zemřel. 

ČTK

Najdete na Lidovky.cz