26. října 2012 13:53 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel novinář a spisovatel Otakar Brůna, bylo mu 84 let

Spisovatel Otakar Brůna (vlevo) s filmovým režisérem Jaromilem Jirešem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatel Otakar Brůna (vlevo) s filmovým režisérem Jaromilem Jirešem. | foto: ČTK

Ve věku 84 let zemřel novinář a spisovatel Otakar Brůna, novinářům to sdělil rodinný přítel Miroslav Sígl. Brůna zemřel 17. října, rodina se rozhodla o jeho úmrtí informovat až po posledním rozloučení. Brůna psal především o filmu a divadle.

Narodil se v roce 1928. V roce 1947 začal zveřejňovat své první příspěvky k českému hranému filmu v regionálním tisku. V roce 1950 se stal redaktorem v deníku Mladá Fronta. Během základní vojenské služby začala jeho profesní dráha novináře v armádních časopisech. Od roku 1962 byl redaktorem časopisu Československý voják, kde se stal vedoucím kulturní rubriky.

V 60. letech publikoval v časopisech Kino, Záběr a dalších filmových periodikách. V letech 1975 a 1976 byl šéfredaktorem časopisu Gramorevue, později do roku 1988 šéfredaktorem divadelní revue Scéna.

Známější jsou jeho knižní podoby rozhovorů se známými osobnostmi, především herci. K nim patří tituly Brutální svět Juraje Kukury, tři knihy věnované Heleně Růžičkové (Ecce homo, Konkurz na člověka, Dynamit) nebo Sváteční žena Zita Kabátová. Vydal také dvě knihy o Otu Pavlovi, s nímž se léta přátelil.

K 100. výročí kinematografie připravil knihu Svět filmových kouzel, ve které se snažil postihnout i jiné filmové profese - kameramany, architekty, střihače. Otakar Brůna také spolupracoval na několika televizních dokumentech.

ČTK

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?