14. června 2015 19:27 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 85 let zemřel zakladatel SOS vesniček Jiří Dunovský

Profesor Jiří Dunovský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesor Jiří Dunovský. | foto: Reprofoto

PRAHA Ve věku 85 zemřel v sobotu doyen české pediatrie a duchovní otec SOS dětských vesniček profesor Jiří Dunovský, v neděli o tom informovala jeho dcera Kateřina Dunovská. Uznávaný dětský lékař a vědec stál v minulosti také za vznikem výzkumné laboratoře sociální pediatrie, Společnosti sociální pediatrie v ČR a dalších institucí na pomoc ohroženým dětem.

V roce 1992 Dunovský například spoluzakládal a poté vedl pražské Dětské krizové centrum, jež vniklo jako první zařízení v ČR orientované na problematiku syndromu týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí.

Absolvent oboru pediatrie na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy svou profesní kariéru začínal na dětských odděleních nemocnic v Táboře či Benešově. Od roku 1968 působil na první dětské klinice fakulty dětského lékařství u zakladatele české pediatrie profesora Josefa Švejcara. Po roce 1980 kliniku deset let vedl. 

V roce 1996 se stal konzultantem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Čestný člen řady domácích i mezinárodních vědeckých institucí a někdejší předseda Sdružení přátel SOS dětských vesniček v ČR publikoval více než 250 odborných prací a knih v oboru pediatrie a sociální pediatrie.

ČTK